Кале (Долно Чичево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале


Местоположба 41°32′26″N 21°52′13″E / 41.54056° СГШ; 21.87028° ИГД / 41.54056; 21.87028Координати: 41°32′26″N 21°52′13″E / 41.54056° СГШ; 21.87028° ИГД / 41.54056; 21.87028
Основни податоци
Место Долно Чичево
Општина Градско
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеградиште од доцноантичкото време во атарот на селото Долно Чичево, Македонија. На 2,5 километри западно од селото, на зарамнета падина на едно од расклоненијата на планината Клепа се гледаат остатоци од ѕидови на одбранбен бедем, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, монети и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 74. ISBN 9989-649-28-6.