Габер (Грнчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Габер


Местоположба 41°39′02″N 21°48′01″E / 41.65056° СГШ; 21.80028° ИГД / 41.65056; 21.80028Координати: 41°39′02″N 21°48′01″E / 41.65056° СГШ; 21.80028° ИГД / 41.65056; 21.80028
Основни податоци
Место Грнчиште
Општина Градско
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Габер археолошко наоѓалиште во велешкото село Грнчиште, Општина Градско.

Претставува населба од доцноантичко време.

Северно од селото, во нивата на С. Витанов се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал, а пронајдена е и бронзена монета на царот Констанциј. Монетата се чува во нумизматичката збирка во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 75, ISBN 9789989101069