Црква (Кочилари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°39′54″N 21°51′45″E / 41.66500° N; 21.86250° E / 41.66500; 21.86250Координати: 41°39′54″N 21°51′45″E / 41.66500° N; 21.86250° E / 41.66500; 21.86250
Основни податоци
Место Кочилари
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во велешкото село Кочилари. Претставува средновековна црква и некропола. На 2 км југоисточно од селото, до патот што води за селото Убого се забележуваат грамади камења, а и контури на мал објект — црква. Во непосредната близина се гледаат и контури на гробови градени од камени плочи, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 78, ISBN 9789989101069