Лака (Грнчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лака is located in Македонија
Лака
Местоположба на Лака во Македонија
Местоположба 41°38′52″N 21°48′03″E / 41.64778° СГШ; 21.80083° ИГД / 41.64778; 21.80083Координати: 41°38′52″N 21°48′03″E / 41.64778° СГШ; 21.80083° ИГД / 41.64778; 21.80083
Основни податоци
Место Грнчиште
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бронзено време
римско време
Портал „Археологија“

Лакаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Грнчиште, Општина Градско. Претставува населба од бронзено и римско време.

На 2 км северозападно од селото, во подножјето на ридот Шупле, кој се наоѓа на левата страна на долот наречен Орешје. На површина од околу 2 ха се среќаваат фрагменти од керамички садови од бронзено време и многу керамика, питоси и градежен материјал. Одовде потекнува и надгробен споменик со старогрчки натпис кој се чува во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 75. ISBN 9989-649-28-6.