Водовратски Пат (Водоврати)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Водовратски Пат
археолошко наоѓалиште
Водовратски Пат is located in Македонија
Водовратски Пат
Местоположба на Водовратски Пат во Македонија
Местоположба 41°35′19″N 21°54′10″E / 41.58861° СГШ; 21.90278° ИГД / 41.58861; 21.90278Координати: 41°35′19″N 21°54′10″E / 41.58861° СГШ; 21.90278° ИГД / 41.58861; 21.90278
Основни податоци
Место Водоврати
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период бронзено време
железно време
Портал „Археологија“

Водовратски Патархеолошко наоѓалиште во велешкото село Водоврати, Општина Градско. Претставува некропола од преминот на бронзеното во железното време.

На 4,5 км од Градско и 2,5 км од селото Водоврати, на самиот пат Градско - Водоврати се утврдени остатоци од растурени гробни конструкции - цисти од камени плочи. Во 1954 и 1992 г. се вршени археолошки ископувања при што биле откриени 24 гроба од XIII-XII век п.н.е. Погребувањата се со закопи во згрчена положба, во конструкции од обични јами или цисти од плочи. Гробовите се поставени во правец запад исток и организирани во редови по линијата север-југ.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 64. ISBN 9989-649-28-6.