Црквиште (Водоврати)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°35′19″N 21°54′10″E / 41.58861° СГШ; 21.90278° ИГД / 41.58861; 21.90278Координати: 41°35′19″N 21°54′10″E / 41.58861° СГШ; 21.90278° ИГД / 41.58861; 21.90278
Основни податоци
Место Водоврати
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Црквиште археолошко наоѓалиште во велешкото село Водоврати, Општина Градско. Претставува осамен наод од римско време.

Пред селската џамија има база од бел мермер со старогрчки натпис. Во еден од надворешните ѕидови на џамијата е вѕидана мермерна стела украсена со розета. Според податоците добиени од месното население,спомениците се донесени од локалитетот Видин Град.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 64, ISBN 9789989101069