Горна Црква (Ногаевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Црква is located in Македонија
Горна Црква
Местоположба на Горна Црква во Македонија
Местоположба 41°37′44″N 21°54′19″E / 41.62889° СГШ; 21.90528° ИГД / 41.62889; 21.90528Координати: 41°37′44″N 21°54′19″E / 41.62889° СГШ; 21.90528° ИГД / 41.62889; 21.90528
Основни податоци
Место Ногаевци
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Горна Цркваархеолошко наоѓалиште во велешкото село Ногаевци. Наоѓалиштето претставува некропола од доцноантичкото време. Во непосредната близина на селото, на североисточниот дел од зарамнетата површина, на сртот со широчина од 100 × 150 м се гледаат конструкции на гробови од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 79. ISBN 9989-649-28-6.