Црква (Водоврати)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°34′56″N 21°52′45″E / 41.58222° N; 21.87917° E / 41.58222; 21.87917Координати: 41°34′56″N 21°52′45″E / 41.58222° N; 21.87917° E / 41.58222; 21.87917
Основни податоци
Место Водоврати
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во велешкото село Виничани. Претставува средновековна црква и некропола. Западно од селото, во нивата на Ј. Кришан (учителка), има грамади од градежен материјал и, според изворното предание, остатоци од средновековна црква. Во непосредната близина, во профилот има видливи гробови со конструкција од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 64, ISBN 9789989101069