Св. Илија (Виничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Илија is located in Македонија
Св. Илија
Местоположба на Св. Илија во Македонија
Местоположба 41°35′53″N 21°54′01″E / 41.59806° СГШ; 21.90028° ИГД / 41.59806; 21.90028Координати: 41°35′53″N 21°54′01″E / 41.59806° СГШ; 21.90028° ИГД / 41.59806; 21.90028
Основни податоци
Место Виничани
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период бронзено време
римско време
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Виничани, Општина Градско. Претставува населба од бронзено време и утврдена населба од римско време.

На југоисточниот дел на селото, од десната страна на патот за Градско (А1), на височинка со зарамнето плато има остатоци од одбранбен бедем, а по површината, која зафаќа 2,5 - 3 ха, се среќаваат фрагменти од керамички садови од бронзеното време и многубројни фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и друг градежен материјал од римско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 63. ISBN 9989-649-28-6.