Ограѓе (Ногаевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ограѓе is located in Македонија
Ограѓе
Местоположба на Ограѓе во Македонија
Местоположба 41°37′44″N 21°54′19″E / 41.62889° СГШ; 21.90528° ИГД / 41.62889; 21.90528Координати: 41°37′44″N 21°54′19″E / 41.62889° СГШ; 21.90528° ИГД / 41.62889; 21.90528
Основни податоци
Место Ногаевци
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ограѓеархеолошко наоѓалиште во велешкото село Ногаевци. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На југоисточната периферија на селото, на низок срт со правец исток-запад, кој завршува над реката Вардар, на површина од 1,5 хектар се среќаваат фрагменти од керамички садови, градежен материјал и питоси. Биле најдени и повеќе бронзени монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 79. ISBN 9989-649-28-6.