Мелништа (Водоврати)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелништа is located in Македонија
Мелништа
Местоположба на Мелништа во Македонија
Местоположба 41°35′19″N 21°54′10″E / 41.58861° СГШ; 21.90278° ИГД / 41.58861; 21.90278Координати: 41°35′19″N 21°54′10″E / 41.58861° СГШ; 21.90278° ИГД / 41.58861; 21.90278
Основни податоци
Место Водоврати
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мелништа археолошко наоѓалиште во велешкото село Водоврати, Општина Градско. Претставува населба и некропола од доцноантичко време.

На 1,5 км југоисточно од селото, на десната страна од патот Градско-Водоврати, и на десниот брег на Водовратска Река, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, водоводни цевки - тубулуси, и градежен материјал. На северниот крај на локалитетот има видливи гробови со конструкција од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 64, ISBN 9789989101069