Долно Селиште (Убого)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долно Селиште
археолошко наоѓалиште
Долно Селиште is located in Македонија
Долно Селиште
Местоположба на Долно Селиште во Македонија
Местоположба 41°38′25″N 21°56′51″E / 41.64028° СГШ; 21.94750° ИГД / 41.64028; 21.94750Координати: 41°38′25″N 21°56′51″E / 41.64028° СГШ; 21.94750° ИГД / 41.64028; 21.94750
Основни податоци
Место Убого
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Долно Селиштеархеолошко наоѓалиште во селото Убого во Општина Градско. Претставува населба од римското време.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Долно Селиште наоѓа на 200 м под селото, на левиот брег на реката Брегалница.[1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

На површина од 0,5 хектари се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. Од овој локалитет потекнуваат една надгробна стела и фрагмент од капител кои биле вѕидани во оградниот ѕид на селската црква, а сега се чуваат во Музејот во Велес. [2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 83. ISBN 9989-649-28-6.
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 87. ISBN 9989-649-28-6.