Крст (Уланци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крст
археолошко наоѓалиште
Крст is located in Македонија
Крст
Местоположба на Крст во Македонија
Местоположба 41°35′17″N 21°56′34″E / 41.58806° N; 21.94278° E / 41.58806; 21.94278Координати: 41°35′17″N 21°56′34″E / 41.58806° N; 21.94278° E / 41.58806; 21.94278
Основни податоци
Име Крст
Место Уланци
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“

Крстархеолошко наоѓалиште во велешкото село Уланци. Претставува средновековна црква и некропола. На 2 км северно од селото, на патот кон селото Eлешово, близу до селските лозја во месноста Цуцуле се наоѓа наоѓалиштето наречено Крст на кои, според податоците од Петре Ценовски и Тасе Кимов, до 1960 година имало остатоци од темели на црквичка. Денес теренот е селска утрина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 87, ISBN 9789989101069