Ѓурѓевица (Виничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓурѓевица

Карта

Местоположба 41°35′31″N 21°54′00″E / 41.59194° СГШ; 21.90000° ИГД / 41.59194; 21.90000Координати: 41°35′31″N 21°54′00″E / 41.59194° СГШ; 21.90000° ИГД / 41.59194; 21.90000
Основни податоци
Место Виничани
Општина Градско
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Ѓурѓевицаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Виничани, Општина Градско. Претставува населба од римско време.

Југоисточно од селото, на левиот брег на Водовратска Река и на 1 км десно од современиот пат Велес - Градско (А1), на површина од околу 1 ха се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Има видливи ѕидови од објект со кружна основа, со пречник од околу 13 м, ѕидани од камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 63. ISBN 9989-649-28-6.