Кале (Скачинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале


Местоположба 41°36′00″N 21°48′29″E / 41.60000° СГШ; 21.80806° ИГД / 41.60000; 21.80806Координати: 41°36′00″N 21°48′29″E / 41.60000° СГШ; 21.80806° ИГД / 41.60000; 21.80806
Основни податоци
Место Скачинци
Општина Градско
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во велешкото село Скачинци. Претставува градиште од доцноантичкото време. На 1,5км јужно од селото, на висок рид со зарамнето плато се гледаат остатоци од утврдување (бедем), а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, градежен материјал и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 81. ISBN 9989-649-28-6.