Грамаѓе (Долно Чичево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамаѓе is located in Македонија
Грамаѓе
Местоположба на Грамаѓе во Македонија
Местоположба 41°32′26″N 21°52′13″E / 41.54056° СГШ; 21.87028° ИГД / 41.54056; 21.87028Координати: 41°32′26″N 21°52′13″E / 41.54056° СГШ; 21.87028° ИГД / 41.54056; 21.87028
Основни податоци
Место Долно Чичево
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамаѓенаселба од римското време во атарот на селото Долно Чичево, Македонија. На 1 километар североисточно од селото, на површина од околу 3 хектара, при орање на нивите се пронајдени ѕидови градени од камен и варов малтер, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, мермерна архитектонска пластика и многу градежен материјал. Од ова наоѓалиште потекнува мермерна статуа на облечена жена, зачувана во висина од половина метар. Според Воислав Радовановиќ, од ова место потекнува и една плоча со грчки натпис, посветена на Зевс, Хера и Аполон, која се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 73. ISBN 9989-649-28-6.