Ногаевски Пат (Убого)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ногаевски Пат
археолошко наоѓалиште
Ногаевски Пат is located in Македонија
Ногаевски Пат
Местоположба на Ногаевски Пат во Македонија
Местоположба 41°38′25″N 21°56′51″E / 41.64028° СГШ; 21.94750° ИГД / 41.64028; 21.94750Координати: 41°38′25″N 21°56′51″E / 41.64028° СГШ; 21.94750° ИГД / 41.64028; 21.94750
Основни податоци
Место Убого
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Ногаевски Патархеолошко наоѓалиште во селото Убого во Општина Градско. Претставува населба од неолитското време.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ногаевски Пат се наоѓа во непосредна близина на селото, до задружните штали на десната страна на Брегалница и покрај патот за селото Ногаевци.[1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

На рамно плато, на површина од 1,5 хектар се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба и фина фактура, како и многу фрагменти од сликана керамика. Исто така, откриени се камени и кремени орудија. Наодите се чуваат во Музејот во Велес. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 87. ISBN 9989-649-28-6.