Градиште (Згрополци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°38′32″N 21°51′49″E / 41.64222° СГШ; 21.86361° ИГД / 41.64222; 21.86361Координати: 41°38′32″N 21°51′49″E / 41.64222° СГШ; 21.86361° ИГД / 41.64222; 21.86361
Основни податоци
Место Згрополци
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште кај велешкото село Згрополци, Општина Градско. Претставува градиште со некропола од римско време.

На 2 км јужно од железничката станица, на десната страна на Вардар има рид со зарамнето плато кое се протега во правец север-југ/исток запад. По површината се среќаваат грамади од градежен материјал, се гледаат остатоци од градби и керамички садови, а од западната страна на градиштето е откриена некропола.[1]

Наодите се чуваат во Народниот музеј во Велес и во Музејот на Македонија во Скопје.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 77. ISBN 9989-649-28-6.