Гробовите (Виничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробовите is located in Македонија
Гробовите
Местоположба на Гробовите во Македонија
Местоположба 41°36′36″N 21°53′4″E / 41.61000° СГШ; 21.88444° ИГД / 41.61000; 21.88444Координати: 41°36′36″N 21°53′4″E / 41.61000° СГШ; 21.88444° ИГД / 41.61000; 21.88444
Основни податоци
Место Виничани
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гробовите – некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа на десната страна од стариот пат за Велес, на местото каде што се двои патот за раселеното село Свеќани. Има видливи ѕидови – темели ѕидани од големи блокови со хидрауличен малтер. По површината се среќаваат грамади од градежен материјал. На овој простор е откриена голема ѕидана гробница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 62. ISBN 9989649286.