Грамаѓе (Грнчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамаѓе is located in Македонија
Грамаѓе
Местоположба на Грамаѓе во Македонија
Местоположба 41°39′02″N 21°48′01″E / 41.65056° СГШ; 21.80028° ИГД / 41.65056; 21.80028Координати: 41°39′02″N 21°48′01″E / 41.65056° СГШ; 21.80028° ИГД / 41.65056; 21.80028
Основни податоци
Место Грнчиште
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамаѓе археолошко наоѓалиште во велешкото село Грнчиште, Општина Градско.

Претставува населба од римско време.

Во непосредната близина на селото, на левиот брег на селската река, на површина од околу 2,5 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси, мермерна архитектонска пластика и градежен материјал. Откриени се и повеќе питоси што се чуваат во селото, надгробна стела која е однесена во Велес, како и една монета која се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 75, ISBN 9789989101069