Лозје (Подлес)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лозје is located in Македонија
Лозје
Местоположба на Лозје во Македонија
Местоположба 41°31′42″N 21°49′4″E / 41.52833° СГШ; 21.81778° ИГД / 41.52833; 21.81778Координати: 41°31′42″N 21°49′4″E / 41.52833° СГШ; 21.81778° ИГД / 41.52833; 21.81778
Основни податоци
Место Подлес
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Лозјеосамен наод од римското време во атарот на селото Подлес, Македонија. Во лозјето на Т. Попов во 1952 година случајно е откриена мермерна надгробна стела со релјефно претставени четири облечени женски фигури и со грчки натпис. Се чува во Народниот музеј од Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 78. ISBN 9989-649-28-6.