Озор (Долно Чичево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Озор is located in Македонија
Озор
Местоположба на Озор во Македонија
Местоположба 41°32′26″N 21°52′13″E / 41.54056° СГШ; 21.87028° ИГД / 41.54056; 21.87028Координати: 41°32′26″N 21°52′13″E / 41.54056° СГШ; 21.87028° ИГД / 41.54056; 21.87028
Основни податоци
Место Долно Чичево
Општина Градско
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Озорнаселба од римското време во атарот на селото Долно Чичево, Македонија. На 4 километри југоисточно од селото, на површина од околу 4 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, како и големо количество градежен материјал. Во непосредната близина на наоѓалиштето се наоѓа чешма во која се вградени мермерни блокови - делови од архитектонска пластика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 74. ISBN 9989-649-28-6.