Грамади (Ногаевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамади


Местоположба 41°37′44″N 21°54′19″E / 41.62889° СГШ; 21.90528° ИГД / 41.62889; 21.90528Координати: 41°37′44″N 21°54′19″E / 41.62889° СГШ; 21.90528° ИГД / 41.62889; 21.90528
Основни податоци
Место Ногаевци
Општина Градско
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во велешкото село Ногаевци. Претставува населба од римското време. На 3,5 км југоисточно од селото, 200 м оддалечено од десниот брег на Брегалница и околу 1 км од утоката во Вардар, на површина од околу 1 хектар се гледаат контурите на неколку градби, а по површината се среќаваат грамади од градежен материјал и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 79. ISBN 9989-649-28-6.