Прејди на содржината

Вилемстад: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|blank_emblem_type =
|blank_emblem_size =
|image_map = <mapframe latitude="12.215207" longitude="-68.950195" zoom="9" width="250" height="180" align="right">
"type": "FeatureCollection",
"features": [
{
"type": "Feature",
"properties": {},
"geometry": {
"type": "Point",
"coordinates": [
-68.92873764038087,
12.106634245520459
]
}
}
]
</mapframe>
|mapsize =
|map_caption = Вилемстад во рамките на Курасао
Првата населба подрачјето на градот е Пунда, основана од Холанѓаните во 1634 г. со успешното заземање на островот кој доготаш бил под [[Шпанско колонијално царство|шпанска]] власт. Изворното име било ''{{јаз|nl|de punt}}'' што на холандски значи „точка“. Сепак, за културен центар на градот се смета Отробанда, основана во 1707 г.; ова име води потекло од [[папијаменто|папијаментскиот]] поим ''otro banda'', што значи „другата страна“. Денешниот град е наречен по холандскиот владетел, принцот [[Вилем II Орански]] (вл. 1647-50).
 
[[Синагога]]та е изградена од [[сефарди|сефардските Евреи]] доселени од [[Амстердам]] и [[Ресифе]] во Бразил. <mapframe latitude="12.215207" longitude="-68.950195" zoom="9" width="250" height="180" align="right">
"type": "FeatureCollection",
"features": [
{
"type": "Feature",
"properties": {},
"geometry": {
"type": "Point",
"coordinates": [
-68.92873764038087,
12.106634245520459
]
}
}
]
</mapframe>
 
== Стопанство ==