Прејди на содржината

Јени џамија (Истанбул): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Јени џамија''' или '''НоватаНова џамија''' ([[турски]]: '''{{lang-tr|Yeni Cami, Yeni Valide Camii'''}}) е [[џамија]] која се наоѓа во [[Истанбул]], [[Турција]]. Џамијата се наоѓа на брегот од [[Златен Рог|Златниот Рог]], веднаш до [[Галата (мост)|мостот Галата]] и е една од најпосетуваните во градот. Оваа џамија е четврта по големина во градот. Лејди Монтагу оваа џамија ја опишала како најубавата која ја видела во животот. Првото име на џамиајта било Јени Валиде џамија, а подоцна станала позната само како Јени џамија.
 
== Историја==