Reptile (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Reptile
Студиски албум од Ерик Клептон
Издаденмарт 13 2001 (2001-03-13)
Снимен2000
ЖанрРок, блуз
Траење63:59
Издавачка куќаReprise Records
ПродуцентЕрик Клептон, Симон Клими
Ерик Клептон — Хронологија
Riding with the King
(Јуни 13, 2000)
Reptile
(Март 13, 2001)
One More Car, One More Rider
(Ноември 5, 2002)

Reptile е студиски албум на Британскиот музичар Ерик Клептон, издаден од „Reprise Records“ на 13 март 2001.[1] Продуценти на албумот се Ерик Клептон и Симон Клими и е прв албум на Клептон при соработката со клавијатуристот Били Престон и следечките вокали од „the Impressions“

Список на песни

 1. „Reptile“ (Ерик Клептон) – 3:26
 2. „Got You on My Mind“ (Ховард Бигс/Џо Томас) – 4:30
 3. “Travelin' Light“ (Џ. В. Кејл) – 4:17
 4. “Believe in Life“ (Клептон) – 5:05
 5. “Come Back Baby“ (Реи Чарлс) – 3:55
 6. “Broken Down“ (Симон Клими/Денис Морган) – 5:25
 7. “Find Myself“ (Клептон) – 5:15
 8. “I Ain't Gonna Stand for It“ (Стиви Вондер) – 4:49
 9. “I Want a Little Girl“ (Муреи Менчер/Били Мол) – 2:58
 10. “Second Nature“ (Клептон/Клими/Морган) – 4:48
 11. “Don't Let Me Be Lonely Tonight“ (Џејмс Тејлор) – 4:47
 12. “Modern Girl“ (Клептон) – 4:49
 13. “Superman Inside“ (Доили Брамхал/Клептон/Сузан Милвоин) – 5:07
 14. “Son & Sylvia“ (Клептон) – 4:43
 15. “Losing Hand“ (Бонус песна од издавањето во Јапонија) (Џеси Стоун) - 4:18

Личности и продукција

 • Ерик Клептон : вокали, гитара
 • Стиви Гад : тапани (01-14)
 • Били Престон : Хамонд орган (02,05,13), пијано (06,07,08,09), хармоника (14)
 • Натан Ист : бас гитара (02,03,04,05,06,07,08,09,11,12,13,14)
 • Доили Брамхал II : гитара (02,03,04,05,06,07,08,09,11,12,13,14)
 • Пино Паладино : бас (01,10)
 • Енди Феирватер-Лоу : гитара (02,03,04,05,06,07,08,09,11,12,13,14)
 • Тим Кармон : пијано (05,13), Хамонд орган (03,04,07,08,09,11), синтисајзер (12,14)
 • Пол Карак : клавијатури (01,06), Хамонд орган (10)
 • Пол Валер : програмирање на тапаните (01,04,08,10,11,13)
 • The Impressions : следечки вокали (02,03,05,07,08,09,10,11,12,13)
 • Џо Семпл : „Fender Rhodes“ (04), електрично пијано (08,11,14), пијано (11,14)
 • Полињо Да Коста : удиралки (03,04,05,06,07,08,09,11,12,13,14)
 • Ник Ингмен : гудачки аранжман (06,11,12,14)
 • Направен од Ерик Клептон и Симон Клими
 • Снимен од Алан Даглас
 • Професионална изработка : Симон Клими
 • Миксање - Мик Гузоски
 • Додатно средување : Адам Браун, Пити Карам
 • Додатни промени : Адам Браун, Пол (П.Даб) Валтон
 • Асистенти при средувањето : Том Свинеи, Мет Филдс
 • Албумот е обработен од Боб Лудвиг во Gateway Studios, Portland, Maine

Позиции на музичките листи

Листа (2001) Позиција
Австралија („Hung Medien“)[2] 20
Австрија („Ö3 Austria Top 40“)[3] 2
Белгија („Wallonia“) (Ultratop)[4] 13
Белгија („Vlanders“) (Ultratop)[5] 10
Billboard магазин („Canadian Albums Chart“)[6] 11
Данска („IFPI“)[7] 7
Финска („Hung Medien“)[8] 5
Франција („Hung Medien“)[9] 9
Франција („InfoDisc“)[10] 9
Италија („Hung Medien“)[11] 8
Холандија („Hung Medien“)[12] 9
Нов Зеланд („RIANZ“)[13] 15
Норвешка („VG-lista“)[14] 7
Шведска („IFPI“)[15] 9
Швајцарија („Hung Medien“)[16] 2
ОК („The Official Charts Company“)[17] 7
САД Billboard 200[6] 5

Сертификати

Организација/Држава Ниво Датум
БФИ – О.К.[18] Сребро (60,000 units) 16 март 2001
БФИ – О.К..[18] Злато (100,000 units) 16 март 2001
„RIAA“ – САД[19] Злато (500,000 units) 8 јуни 2001
Швајцарија[20] Злато (20,000 units) 2001
„BVMI“ – Германија[21] Gold (100,000 units) 2001

Наводи

 1. Ruhlmann, William. „Reptile - Eric Clapton : Overview“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на November 23, 2010.
 2. „Eric Clapton - Reptile“. australian-charts.com. Hung Medien. Посетено на November 23, 2010.[мртва врска]
 3. „Eric Clapton - Reptile“. Ö3 Austria Top 40. Hung Medien. Посетено на November 23, 2010.
 4. „Eric Clapton - Reptile“. Ultratop. Посетено на November 23, 2010.
 5. „Eric Clapton - Reptile“. Ultratop. Посетено на November 23, 2010.
 6. 6,0 6,1 http://www.billboard.com/#/album/eric-clapton/reptile/467640
 7. http://danishcharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&title=Reptile&cat=a[мртва врска]
 8. http://finnishcharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&title=Reptile&cat=a
 9. http://lescharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&title=Reptile&cat=a
 10. http://www.infodisc.fr/Album_C.php
 11. http://italiancharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&title=Reptile&cat=a[мртва врска]
 12. http://www.dutchcharts.nl/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&title=Reptile&cat=a
 13. http://charts.org.nz/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&title=Reptile&cat=a[мртва врска]
 14. http://norwegiancharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&title=Reptile&cat=a
 15. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&title=Reptile&cat=a
 16. http://swisscharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&title=Reptile&cat=a
 17. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот 2012-07-29. Посетено на 2012-07-29.
 18. 18,0 18,1 BPI Certification Search Архивирано на 6 октомври 2017 г. Притисни Search by до Title и напиши "Reptile" под Search за да ги видиш резултатите.
 19. RIAA Certification Search Type "Reptile" under Title to see results.
 20. http://swisscharts.com/awards.asp?year=2001
 21. BVMI Certification Search Type "Reptile under Titel for search results.