461 Ocean Boulevard

Од Википедија — слободната енциклопедија
„461 Ocean Boulevard“
Студиски албум од Ерик Клептон
Издаденјули 1974 (1974-07)[1]
Снименаприл-мај 1974, во „Criteria Studios“ во Мајами, Флорида[1]
Жанрблуз-рок
Траење43:21
Издавачка куќа„RSO Records“
ПродуцентТом Дод[1]
Ерик Клептон — Хронологија
Ерик Клептон
(август 1970)
461 Ocean Boulevard
(јули 1974)
There's One in Every Crowd
(март 1975)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички[2]
Blender 2/5 ѕвездички[3]
Robert Christgau A[4]
Rolling Stone unfavorable[5]

461 Ocean Boulevard е вториот студио албум на блуз-рок музичарот Ерик Клептон, а издаден е во јули 1974, од издавачката куќа „RSO“ по успехот на „I Shot the Sheriff“.[1]

Во 2004 беше издадена преработка на мастерот на „461 Ocean Boulevard“ на два диска, делукс едиција. Вторит диск вклучува концерт во живо кој бил снимен во „HMV Hammersmith Apollo“. Во 2003 албумот е рангиран на 409 место во магазинот „Rolling Stone“ на нивната листа од „500 најдобри албуми на сите времиња“.[6]

Историја[уреди | уреди извор]

По наднимувањето на хероинската зависност, на Ерик Клептон му беше дадена демо лента од Карл Ридли (поранешен басист на „Derek and the Dominos“ вклучувајќи песни отсвирени од Ридли со клавијатуристот Дик Симс и тапанарот Џими Олдакер). Накратко по посетата на Клептон и неговиот менаџер Роберт Стигвуд, Клептон дозна дека неговиот менаџер склучил договор за него за снимање во „Criteria Studios“ во Мајами со Ридли, Симс, Олдакер и продуцентот Тод Дод.[1]

Стигвуд исто така му платил на Клептон за престој во изнајмена куќа на адресата „461 Ocean Boulevard“ од каде што албумот го доби својот наслов. Кога Клептон почна со снимањето во „Criteria Studios“ беше придружен од гостинката вокалист Ивон Елиман и гитаристот Џорџ Тери кои подоцна ги вклучи како членови во групата. Тоа беше додека Тери свиреше на албумот „Burnin'“ од „The Wailers“ и тие снимија преработена верзија на песната „I Shot the Sheriff“ напишана од водачот на беднот Боб Марли, песна која Клептон не сакаше да ја издаде на албумот. Како и да е, другите членови на бендот го натераа Клептон на тој потег[1] што подоцна се покажа како добра одлука бидејќи песната беше издадена како сингл и стана едиствената песна на Клептон која го зазема #1 на „Billboard Hot 100“.[7]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Оригинален албум[уреди | уреди извор]

Прва страна[уреди | уреди извор]

# Наслов Автор/и Времетраење
1 „Motherless Children“ аранжман на Клептон и Ридли 4:55
2 „Give Me Strength“ Клептон 2:51
3 „Willie and the Hand Jive“ Џони Отис 3:31
4 „Get Ready“ Клептон, Ивон Елиман 3:50
5 „I Shot the Sheriff“ Боб Марли 4:30

Втора страна[уреди | уреди извор]

# Наслов Автор/и Времетраење
1 „I Can't Hold Out“ Елмор Џејмс 4:10
2 „Please Be With Me“ Чарлс Скот Боиер 3:25
3 „Let It Grow“ Клептон 4:57
4 „Steady Rollin' Man“ Роберт Џонсон 3:14
5 „Mainline Florida“ Џорџ Тери 4:05

Делукс едиција[уреди | уреди извор]

Прв диск[уреди | уреди извор]

# Наслов Автор/и Времетраење
1 „Motherless Children“ Традиционална-ар. на Клептон и Ридли 4:55
2 „Give Me Strength“ Клептон 2:54
3 „Willie and the Hand Jive“ Отис 3:31
4 „Get Ready“ Клептон, Елиман 3:47
5 „I Shot the Sheriff“ Боб Марли 4:25
6 „I Can't Hold Out“ Елмор Џејмс 4:14
7 „Please Be With Me“ Чарлс Скот Боиер 3:26
8 „Let It Grow“ Клептон 5:00
9 „Steady Rollin' Man“ Роберт Џонсон 3:14
10 „Mainline Florida“ Џорџ Тери 4:09
11 „Walkin' Down the Road“ Масгрејв, Левин 5:17
12 „Ain't That Loving You“ Џими Рид 5:30
13 „Meet Me (Down at the Bottom)“ Вили Диксон 6:59
14 „Eric After Hours Blues“ Клептон 4:23
15 „B-Minor Jam“ Клептон 7:11

Втор диск[уреди | уреди извор]

Сите песни се снимени помеѓу 4 и 5 декември 1974, во „Hammersmith Odeon“, Лондон, Англија
# Наслов Автор/и Времетраење
1 „Smile“ Чарли чаплин, Клептон, Џон Тарнер, Џефри Парсон 4:39
2 „Let It Grow“ Клептон 6:23
3 „Can't Find My Way Home“ Стиви Винвуд 4:49
4 „I Shot the Sheriff“ Марли 7:49
5 „Tell the Truth“ Клептон, Боби Вајтлок 7:03
6 „The Sky Is Crying/Have You Ever Loved a Woman/Rambling On My Mind“ Џејмс, Џонсон, Били Мајлс 7:23
7 „Little Wing“ Џими Хендрикс 6:49
8 „Singin' the Blues“ Мек Криреи 7:42
9 „Badge“ Клептон, Џорџ Харисон 8:36
10 „Layla“ Клептон, Џим Гордон 5:26
11 „Let It Rain“ Бони Бремлит, Клептон 6:33

Личности[уреди | уреди извор]

Главни музичари
 • Ерик Клептон – вокали, гитара, аранжман,
 • Ивон Елиман – вокали
 • Дик Симс – клавијатура
 • Џорџ Тери – гитара, вокали
 • Карл Ридли – бас гитара, аранжман
 • Џими Олдакер – тапани, удиралки

Додатни музичари
 • Ал Џексон – тапани на „Give Me Strength“
 • Алби Галутен – синтисајзер, пијано, клавикорд
 • Том Бернфилд – следечки вокали
 • Марчела Детроит – хармоника, следечки вокали

Продукција
 • Том Дод – продуцент на снимањето
 • Бил Левинсон – компилационен продуцент на Делукс Едиција
 • Рон Фокус – аудио инженер
 • Енди Најт – инженер
 • Карл Ричардсон – инженер
 • Саха Гур – преработка на мастерот
 • Дарси Пропер – преработка на мастерот
 • Боб Дифрин – уметничка изработка
 • Дејвид Гар – фотографија
 • Рајан Нул – координатор[1][8]

Позиции на музичките листи[уреди | уреди извор]

Албум
Chart (1974) Peak
position
Канада RPM магазин „Top Albums“[9] 1
Норвешка VG-lista[10] 4
ОК The Official Charts Company[11] 3
САД Billboard магазин „Billboard 200“[12] 1
Chart (1975) Peak
position
Нов Зеланд RIANZ[13] 38
Синглови
Година Сингл Листа Позиција
1974 „I Shot the Sheriff“ Billboard Hot 100 1[14]
1974 „I Shot the Sheriff“ Billboard R&B Singles 33[14]
1974 „Willie and the Hand Jive“ Billboard Hot 100 26[14]
1974 „Willie and the Hand Jive“ UK Singles 9[15]

Сертификати[уреди | уреди извор]

Организација Ниво Датум
RIAA – САД[16] Злато (500,000 парчиња) 8 август 1974
BPI – ОК[17] Злато (100,000 парчиња) 1 октомври 1974

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Clapton, Eric (2007). „461 Ocean Boulevard“. Clapton: The Autobiography (1. изд.). United States: Broadway Books. стр. 147–154. ISBN 978-0-385-51851-2.
 2. Stephen Thomas Erlewine. „461 Ocean Boulevard – Eric Clapton : Overview“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 22 November 2010.
 3. Pareles, Jon (1 November 2004). „Review: Eric Clapton – 461 Ocean Boulevard (Deluxe Edition)“. Blender.com. Alpha Media Group.
 4. Christgau, Robert. „Eric Clapton – Consumer Guide Reviews“ (.Php). RobertChristgau.com. Посетено на 22 November 2010.
 5. Emerson, Ken. „Album Reviews – 461 Ocean Boulevard by Eric Clapton“. RollingStone.com. Jann S. Wenner. Архивирано од изворникот на 2010-08-30. Посетено на 22 November 2010.
 6. „The 500 Greatest Albums of All Time“[мртва врска] 1 ноември 2003. Проверено на 2 декември 2009.
 7. http://www.allmusic.com/artist/eric-clapton-p64692/charts-awards/billboard-singles
 8. http://www.allmusic.com/album/461-ocean-boulevard-deluxe-edition-r717745/credits
 9. „RPM - Item Display: Top Albums/CDs - Volume 22, No. 2, August 31, 1974“. Library and Archives Canada. March 31, 2004. Архивирано од изворникот (.Php) на 2016-03-10. Посетено на 2011-02-07.
 10. http://norwegiancharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&title=461+Ocean+Boulevard&cat=a
 11. http://www.theofficialcharts.com/archive-chart/_/3/1974-08-31/
 12. http://www.allmusic.com/artist/eric-clapton-p64692/charts-awards/billboard-albums
 13. http://charts.org.nz/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&title=461+Ocean+Boulevard&cat=a[мртва врска]
 14. 14,0 14,1 14,2 http://www.allmusic.com/artist/p64692
 15. http://www.everyhit.com/
 16. RIAA Certification Search Напиши „461 Ocean Boulevard“ во Title за пребарување на резултати.
 17. BPI Certification Search[мртва врска] Подеси Search by до „Title“ и напиши „461 Ocean Boulevard“ во Search за резултати.