Прејди на содржината

E. C. Was Here

Од Википедија — слободната енциклопедија
E. C. Was Here
Албум во живо од Ерик Клептон
Издаденавгуст, 1975
Снимен19-20 јули, 1974 во „Long Beach Arena“ - 4 декември, 1974 во „Hammersmith Odeon“ - 25 јуни, 1975 во „Dunkin' Donuts Center“
ЖанрБлуз-рок
Траење46:40
Издавачка куќа„Polydor Records“
ПродуцентТом Дод
Ерик Клептон — Хронологија
There's One in Every Crowd
(март 1975)
E. C. Was Here
(август 1975)
No Reason to Cry
(август 1976)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички[1]
Q 3/5 ѕвездички[2]

E. C. Was Hereалбум во живо издаден во 1975 од англискиот блуз-рок гитарист Ерик Клептон. Снимен е во 1974 и 1975 во „Long Beach Arena“, „Hammersmith Apollo“ и „Dunkin' Donuts Center“.

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. „Have You Ever Loved a Woman“ (Били Мајлс) – 7:49
  2. „Presence of the Lord“ (Ерик Клептон) – 6:40
  3. „Driftin' Blues“ (Џони Мур, Чарлс Браун и Еди Вилјамс) – 11:30
  4. „Can't Find My Way Home“ (Стиви Винвуд) – 5:18
  5. „Ramblin' on My Mind“ (Роберт Џонсон) – 7:38
  6. „Further on Up the Road“ (Џо Медвик и Дон Роби) – 7:30

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]