Delaney & Bonnie

Од Википедија — слободната енциклопедија
Delaney & Bonnie
Delaney & Bonnie
Delaney & Bonnie
ПотеклоЛос Анџелес, Калифорнија, САД
ЖанровиРок
Период на активност1967–1972
Издавачи„Stax Records“, „Elektra Records“, „Atco Records“, „Columbia Records“. „Rhino Records“
Поранешни членови
Диланеј Бремлит
Бони Бремлит
Ерик Клептон
Дјуен Алман
Грег Алман
Лион Расел
Џим Гордон
Џим Прајс
Дарел Линард
Дејв Месон
Рита Кулиџ
Кинг Куртис
Боби Витлок
Џим Келтнер
Боби Кис
Грем Парсонс

Delaney & Bonnie - во ансамбл наречени Delaney & Bonnie & Friends, била рок/соул група на сопруг и сопруга, пејач и текстописец, по име Диланеј и Бони Бремлит.

Инкарнацијата на парот, „Delaney & Bonnie & Friends“, била особено влијателна оформувајќи и помагајќи голем број на врвни музичари како Ерик Клептон, Боби Витлок, Дјуен Алман, Грег Алман, Џорџ Харисон, Лион Расел, Дејв Месон, Рита Кулиџ и Кинг Куртис.