Прејди на содржината

From the Cradle (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
From the Cradle
Албум од Ерик Клептон
Издаденсептември 13 1994 (1994-09-13)
Снимен1994 во „Olympic Studios Barnes“, Лондон
ЖанрБлуз, електричен блуз, Британски блуз, соул блуз
Траење60:10
Издавачка куќаReprise Records
ПродуцентЕрик Клептон, Рас Тителмен
Ерик Клептон — Хронологија
Unplugged
(1992)
From the Cradle
(1994)
The Cream of Clapton
(1995)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички[1]
Entertainment Weekly B−[2]
The Music Box 3/5 ѕвездички[3]
Роберт Кристго hm2[4]

From the Cradle е блуз албум кој е преработен од Ерик Клептон, а е издаден во 1994.

Иако Клептон долго пред ова снимање бил блиско поврзан со блузот, „From the Cradle“ е првиот негов албум целосно составен од блузерски песни. По овој албум, Клептон ги снимил „Riding with the King“ со Би Би Кинг, во чест на Роберт Џонсон - „Me and Mr. Johnson“ и во соработка со Џ. В. Кејл го снимил „The road to Escondido“.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „Blues Before Sunrise“ (Лирои Кар) – 2:58 ; оваа верзија е инспирирана од препевот на песната од Елмор Џејмс
 2. „Third Degree“ (Еди Боид/Вили Диксон) – 5:07
 3. „Reconsider Baby“ (Ловил Фјулсон) – 3:20
 4. „Hoochie Coochie Man“ (Вили Диксон) – 3:16 ; оригинално е изведена од Мади Вотерс
 5. „Five Long Years“ (Еди Боид) – 4:47
 6. „I'm Tore Down“ (Сони Томпсон) – 3:02 ; оригинално е изведена од Фреди Кинг
 7. „How Long Blues“ (Лирои Кар) – 3:09
 8. „Goin' Away Baby“ (Џими Роџерс) – 4:00
 9. „Blues Leave Me Alone“ (Џими Роџерс) – 3:36
 10. „Sinner's Prayer“ (Ловил Фјулсон/Глин) – 3:20
 11. „Motherless Child“ (Роберт Хик) – 2:57
 12. „It Hurts Me Too“ (Елмор Џејмс) – 3:17
 13. „Someday After A While (You'll Be Sorry)“ (Фреди Кинг/Сони Томпсон) – 4:27
 14. „Standin' Round Crying“ (Мади Вотерс/Мек Кинли Морганфилд) – 3:39
 15. „Driftin' Blues“ (Браун/Џони Мур/Вилјамс) – 3:10
 16. „Groaning The Blues“ (Вили Диксон) – 6:05 ; оригинално е изведена од Отис Раш

Личности[уреди | уреди извор]

Највисоки позиции на музичките листи[уреди | уреди извор]

АлбумБилборд (Северна Америка)

Година Листа Позиција
1994 The Billboard 200 1
1995 Top Blues Albums 1

Синглови – Билборд (Северна Америка)

Година Сингл Листа Позиција
1994 „I'm Tore Down“ Mainstream Rock Tracks 5
„Motherless Child“ Mainstream Rock Tracks 23

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име AM.
 2. Синклер, Том (16 септември 1994). „Музички преглед за: From the Cradle – Ерик Клептон“. „Entertainment Weekly“ (240). ISSN 1049-0434. Архивирано од изворникот на 2012-11-01. Посетено на 18 јули 2011.
 3. Мецгер, Џон (1995). „Преглед: From the Cradle од Ерик Клептон“. „The Music Box“. 2 (1). Посетено на 18 јули 2011.
 4. Кристго, Роберт. „Ерик Клептон: Пред на водичот за потрошувачите“ (PHP). Роберт Кристго. Посетено на 18 јули 2011.