Slowhand

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Slowhand
Студиски албум од Ерик Клептон
Издаденноември 1977 (1977-11)[1]
Снимен„Olympic Studios“, Лондон, Англија, во мај, 1977[2]
ЖанрРок
Издавачка куќа„RSO Records“ 3030
ПродуцентГлин Џонс[3]
Ерик Клептон — Хронологија
No Reason to Cry
(август 1976)
Slowhand
(ноември 1977)
Backless
(ноември 1978)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички[2]
Роберт Кристго C+[4]
Q 3/5 ѕвездички[5]
Rolling Stone favourable 1977[6]
Rolling Stone 5/5 ѕвездички 2004[7]
Yahoo! Music favourable[8]

Slowhand е албум од Ерик Клептон, издаден во 1977. Содржи три од неговите најпопуларни синглови, блузерскиот „Cocaine“, баладата „Wonderful Tonight“ и американскиот кантри хит „Lay Down Sally“ како и други песни кои подоцна станаа хитови самите по себе како на пример „The Core“ и „Next Time You See Her“. Името на албумот потекнува од прекарот на Клептон кој му е даден од Џорџо Гомелски.[3] Албумот покажа голем успех и чекор напред по релативниот неуспех на претходниот албум „No Reason To Cry“. Албумот беше критично и комерцијално позитивно прифатен достигнувајќи го #2 на „Billboard Album Charts“. Во 2003 албумот беше рангиран на 325 место на листата „500 greatest albums of all time“ на магазинот „Rolling Stone“.[9]

Листа на песни[уреди | уреди извор]

Страна 1[уреди | уреди извор]

# Наслов Автор/и Времетраење
1 „Cocaine“ Џ.В. Кејл 3:41
2 „Wonderful Tonight“ Клептон 3:44
3 „Lay Down Sally“ Клептон, Мерси Леви, Џорџ Тери 3:56
4 „Next Time You See Her“ Клептон 4:01
5 „We're All The Way“ Дон Вилјамс 2:32

Страна 2[уреди | уреди извор]

# Наслов Автор/и Времетраење
1 „The Core“ Клептон, Леви 8:45
2 „May You Never“ Џон мартин 3:01
3 „Mean Old Frisco“ Артур Крудап 4:42
4 „Peaches and Diesel“ Клептон, Аби Голутен 4:46

Синглови[уреди | уреди извор]

 • 1978 - „Wonderful Tonight“
 • 1978 - „Lay Down Sally“
 • 1980 - „Cocaine“

Личности[уреди | уреди извор]

Музичари[уреди | уреди извор]

Продукција[уреди | уреди извор]

 • Глин Џонс - продуцент, инжинер
 • Уметнички дизајн – „El & Nell Ink.“ (Ерик Клептон, Пети Боид и Дејв Стјуарт)[3]

Места на музичките листи[уреди | уреди извор]

Албум[уреди | уреди извор]

Година Листа Место
1978 „Billboard 200“ #2[10]
1977 „UK Top 40“ #23[11]

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Сингл Место
Billboard Hot 100[12] Billboard Country Singles[12] UK Top 40[11]
1978 „Lay Down Sally“ #3 #26 #39
1978 „Wonderful Tonight“ #16 - -

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Strong, Martin Charles (2002). The great rock discography. The National Academies. стр. 280. ISBN 9781841953120. http://books.google.com/books?id=eyvXOydfVt8C&pg=PT280#v=onepage&q&f=false. 
 2. 2,0 2,1 Stephen Thomas Erlewine. „Slowhand > Overview“. Allmusic Guide. конс. September 18, 2010. 
 3. 3,0 3,1 3,2 Clapton, Eric (2007). Clapton:The Autobiography (First издание). Broadway Books. стр. 49, 174. ISBN 9780385518512.  Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „clapton“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. Кристго, Роберт. „Албум: Ерик Клептон: Slowhand“ (посет. 22 февруари, 2012 г).
 5. Преглед: Slowhand. „„Q““ („EMAP“) (113): 104. http://www.cduniverse.com/search/xx/music/pid/6790744/a/Slowhand.htm. посет. 22 февруари, 2012 г. 
 6. Свенсон, Џон (29 декември, 1977 г). Slowhand. „Rolling Stone“ (Жан С. Венер): „Album Reviews section“. http://www.rollingstone.com/music/albumreviews/slowhand-19771229. посет. 22 февруари, 2012 г. 
 7. Консидин, Џ. Д. (2 ноември, 2004). Нејтан Брекет, Кристијан Дејвид Хоард. уред. „The New Rolling Stone Album Guide“ (4, прегледано издание). „Simon & Schuster“. ISBN 0-7432-0169-8. http://books.google.com/books?id=t9eocwUfoSoC&pg=PA165#v=onepage&q&f=false. 
 8. Димартино, Дејв. „Прегледи на Ерик Клептон“. „Yahoo! Music“. „Yahoo!“. Архивирано од изворникот на 22 февруари, 2012. 
 9. http://www.rollingstone.com/music/lists/6862/35223/44823
 10. http://www.allmusic.com/artist/p64692
 11. 11,0 11,1 http://www.everyhit.com/
 12. 12,0 12,1 http://www.allmusic.com/artist/p64692