The road to Escondido

Од Википедија — слободната енциклопедија
The Road to Escondido
Студиски албум од Џ. В. Кејл & Ерик Клептон
Издаден7 ноември 2006
Снименавгуст 2005
ЖанрБлуз
блуз рок
Траење57:05
Издавачка куќа„Reprise Records“
ПродуцентЏ. В. Кејл
Ерик Клептон
Џ. В. Кејл & Ерик Клептон — Хронологија
Back Home
(2005)
The Road to Escondido
(2006)
Complete Clapton
(2007)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4/5 ѕвездички[1]
Music Box 4/5 ѕвездички[2]
Twisted Ear 2.5/5 ѕвездички[3]
Honest Tune (не е оценет)[4]
Ј Ј Cale и Ерик Клептон.

The road to Escondido е албум од Џ. В. Кејл и Ерик Клептон. Издаден е на 7 ноември 2006. Содржината на овој албум се последните снимки на Били Престон, на кој е и посветен албумот. Во 2004, Ерик Клептон го одржа „Crossroads Guitar Festival“, тродневен фестивал во Далас, Тексас. Помеѓу изведувачите е и Џ.В. Кејл, давајќи му на Клептон можност да произведе албум за него. Исто така и други високорангирани музичари се сложиле да работата на албумот меѓу кои: Били Престон, Дерек Тракс, Таџ Махал, Пино Паладино, Џон Меиал, Сиви Џордан и Доили Брамхал II. „Escondido“ е град во близина на родниот град на Кејл, Валеи Центар, Калифорнија.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се од Џ.В. Кејл освен на местата каде што е напоменато.

 1. „Danger" - 5:34
 2. „Heads in Georgia“ - 4:12
 3. „Missing Person“ - 4:26
 4. „When This War Is Over“ - 3:49
 5. „Sporting Life Blues“ (Брауни Мек Ги) - 3:31
 6. „Dead End Road“ - 3:30
 7. „It's Easy“ - 4:19
 8. „Hard to Thrill“ (Ерик Клептон/Џон Маер) - 5:11
 9. „Anyway the Wind Blows“ - 3:56
 10. „Three Little Girls“ (Ерик Клептон) - 2:44
 11. „Don't Cry Sister“ - 3:10
 12. „Last Will and Testament“ - 3:57
 13. „Who Am I Telling You“ - 4:08
 14. „Ride the River“ - 4:35

Личности[уреди | уреди извор]

 • Џ.В. Кејл: гитари, клавијатури, вокали.
 • Ерик Клептон: гитари, вокали.
 • Дерек Тракс: гитара.
 • Џим Керстеин: тапани, удиралки.
 • Џејмс Круси: тапани, удиралки.
 • Пино Паладино: бас гитара
 • Стиви Џордан: тапани.
 • Аби Лабориел: тапани.
 • Гери Гилмор: бас гитара.
 • Вили Викс: бас гитара.
 • Џон Маер: гитара.
 • Алберт Ли: гитара.
 • Били Престон: Хамонд орган, „Fender Rhodes“ пијано, „Wurlitzer“.
 • Волт Ричмонд: пијано.
 • Доили Брамхал II: гитара.
 • Натан Ист: бас гитара.
 • Кристин Лејкленд: гитара, вокали.
 • Симон Клими: удиралки.
 • Дејвид Тигарден: удиралки.
 • Таџ Махал: хармоника.
 • Денис Кеплингер: виолина.
 • Брус Фолер: труба.
 • Марти Гриб: труба.
 • Стиви Медио: труба.
 • Џери Питерсон: труба.

Продукција[уреди | уреди извор]

 • Ерик Клептон: продуцент, концепт.
 • Симон Клими: програмирање, продуцент, дигитална обработка.
 • Алан Даглас: инженер.
 • Боб Лудвиг: пост-продуцент (мастеринг).
 • Мајк Кејпус: менаџмент.
 • Ли Диксон: обработка на гитарите.
 • Кетрин Роиленс: уметничка обработка.
 • Џоел Ивиден: дигитална обработка.
 • Нигел Керол: личен асистент.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ерлвајн, Стивен Томас (2011). „„The Road to Escondido" – Џ. В. Кејл | AllMusic“. „Аllmusic“. Посетено на 7 август 2011.
 2. Мецгер, Џон (2011). „Џ. В. Кејл & Ерик Клептон – „The Road to Escondido" (Преглед на албумот)“. musicbox-online.com. Посетено на 7 август 2011.
 3. Хаф, Филип Д. (2011). „„Twisted Ear" – Џ. В. Кејл & Ерик Клептон – „The Road to Escondido". web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2007-09-30. Посетено на 7 август 2011.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. Спид, Том (2011). „„Honest Tune Online" – Ерик Клептон & Џ. В. Кејл: „Road To Escondido". honesttune.com. Посетено на 7 август 2011.