Прејди на содржината

Дискографија на Ерик Клептон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дискографија на Ерик Клептон
Клептон свири во живо во театарот „Eishalle“, Швајцарија, на 19 јуни 1977
Клептон свири во живо во театарот „Eishalle“, Швајцарија, на 19 јуни 1977
Изданија
Албуми во живо 9
Компилациски албуми 16
Саундтракови 10
Соло студиски албуми 20
со неколку бендови 37
Соло синглови 26
Наводи и белешки

Дискографијата на Ерик Клептон, британски гитарист и текстописец, моментално содржи дваесет студиски албуми, дваесет и шест синглови, шеснаесет компилации, девет албуми во живо и шест албуми за музика во филм како соло артист и неколку соработки со различни артисти.

Пред неговата кариера како соло артист, Клептон свирел како гитарист на неколку бендови меѓу кои и „The Yardbirds“, „Cream“ и „John Mayall & the Bluesbreakers“. Клептон одлучил да снима како соло артист по помалку успешната кариера како член на некој бенд. Неговото издание од 1970, „Eric Clapton“, се рангираше на 17 место во листите на американскиот магазин Билборд и на 14 место на британските музички листи. Четири години подоцна тој го издал својот втор албум, „461 Ocean Boulevard“, кој доби два златни сертификата од „RIAA“ и британската фонографкса индустрија и се рангираше на првото место на музичките листи во САД. Неговиот албум од 1977, „Slowhand“, именувам по неговиот прекар кој му бил даден од Џорџо Гомелски,[1] трипати добил платина во САД. Неговиот најкомерцијално препознатлив период бил од 1989 до 2000 кога неговите албуми добивале по најмалку пет сертификати и се рангирале во неколку земји помеѓу првите 10 песни. На 27 септември 2010, Клептон го издал албумот „Clapton“ кој се рангирал на шестото место во САД и на седмото во ОК. Најдобро продаваниот албум на Клептон до денес е албумот во живо „Unplugged“, еден од многуте албуми во сериите „MTV Unplugged“ на телевизијата „MTV“, каде што музичарите ги свират своите песни на акустични инструменти. Од овој албум, само во САД, биле продадени над 10 милиони копии.[2]

Рана кариера (1960-тите)

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Позиција Сертификати
САД
[3]
ОК
[4][5]
АВС
[6][7]
АВТ
[8]
ФРА
[9]
ХОЛ
[10]
НЗ
[11]
НОР
[12]
ШВЕ
[13]
со „The Yardbirds“ (1963–1965)
1963 London 1963: The First Recordings!
1964 Five Live Yardbirds(во живо)
1965 For Your Love(студиски)
Having a Rave Up(компилација)
1966 Sonny Boy Williamson and The Yardbirds(во живо)
2003 Blueswailing July '64 (Live)(во живо)
со Џими Пејџ и Immediate All-Stars (1965)
1968 Blues Anytime Vol. 1(компилација)
Blues Anytime Vol. 2(компилација)
Blues Anytime Vol. 3(компилација)
1971 Guitar Boogie(компилација)
2000 Hip Young Guitar Slinger(компилација)
2006 Blues Anytime I: An Anthology of British Blues(компилација)
Blues Anytime II: An Anthology of British Blues(компилација)
со John Mayall & the Bluesbreakers (1965–1966)
1966 Blues Breakers with Eric Clapton(студиски) 6
со Powerhouse (1966)
1966 What's Shakin'(компилација)
со Cream (1966–1968, реобединување во 2005)
1966 Fresh Cream(студиски) 6 39 10 20 САД“: злато[14]
1967 Disraeli Gears(студиски) 5 4 1 2 16 САД: платина[14]
1968 Wheels of Fire(студиски) 3 1 1 2 16 САД: злато[14]
1969 Goodbye(студиски) 1 2 6 3 7 САД: злато[14]
Best of Cream(компилација) 6 3 11 САД: злато[14]
1970 Live Cream(во живо) 4 15 30
1972 Live Cream Volume II(во живо) 15 27 49 15
Heavy Cream(компилација) 135
1983 Strange Brew(компилација) САД: платина[14]
1995 The Very Best of Cream(компилација) 19 САД: злато[14]
1997 Those Were the Days(компилација)
2000 20th Century Masters(компилација)
2003 BBC Sessions(компилација) 100
2005 Cream Gold(компилација)
I Feel Free Ultimate Cream(компилација)
Royal Albert Hall London May 2-3-5-6, 2005(во живо) 61 59 51 81
со Blind Faith (1968–1969)
1969 Blind Faith(студиски) 1 1 2 4 1 САД: платина[15]
со Џон Ленон и Plastic Ono Band (1969)
1969 Live Peace in Toronto 1969(во живо) 10 19 САД: злато[16]
со Delaney & Bonnie and Friends (1969–1970)
1970 On Tour with Eric Clapton(во живо) 39 29
со Вивијан Стеншал и „Sean Head Showband“ (1970)
1974 The History of the Bonzos(компилација)
1992 Cornology(компилација)
2000 New Tricks (компилација)
со Derek and the Dominos (1970–1971)
1970 Layla and Other Assorted Love Songs(студиски) 16 33 САД: злато[17]
1973 In Concert(во живо) 36 20 37 САД: злато[17]
1990 The Layla Sessions: 20th Anniversary Edition(компилација) 157
1994 Live at the Fillmore(во живо)
"—" изданија кои не се рангирани

Соло кариера (1970-тите - денес)

[уреди | уреди извор]

Студио албуми

[уреди | уреди извор]
Година Детали за албумот Највисока позиција Сертификати
САД
[3]
ОК
[4][5]
АВС
[6][7]
АВТ
[8]
ФРА
[9]
ЈАП
[18]
ХОЛ
[10]
НЗ
[11]
НОР
[12]
ШВЕ
[13]
1970 Eric Clapton 17 14 7 85 17
1974 461 Ocean Boulevard
 • Издаден: јули 1974
 • Изд. куќа: „RSO
 • Формат: плоча
1 3 2 8 38 4
1975 There's One in Every Crowd
 • Издаден: март 1975
 • Изд. куќа: „RSO“
 • Формат: плоча
21 15 15 15 31 24
 • ОК: Сребро[19]
1976 No Reason To Cry
 • Издаден: август 1976
 • Изд. куќа: „Polydor“
 • Формат: плоча
15 8 30 11 18 13 24
 • ОК: сребро[19]
1977 Slowhand
 • Издаден: ноември 1977
 • Изд. куќа: „RSO“ 3030
 • Формат: плоча
2 23 46 13 35 32 5 41
1978 Backless
 • Издаден: ноември 1978
 • Изд. куќа: „Polydor“
 • Формат: плоча
8 18 16 24 21 53 22 2 28
 • ОК: сребро[19]
 • САД: платина[20]
1981 Another Ticket
 • Издаден: 17 февруари 1981
 • Изд. куќа: „Polydor“
 • Формат: плоча
7 18 30 9 32 3 5 26
 • САД: злато[20]
1983 Money and Cigarettes
 • Издаден: февруари 1983
 • Изд. куќа: „Warner Bros.
 • Формат: плоча, ЦД
16 13 20 9 11 3 5
1985 Behind the Sun
 • Издаден: 11 март 1985
 • Изд. куќа: „Warner Music Group
 • Формат: плоча, ЦД
34 8 50 30 15 21 5 10
 • САД: платина[20]
1986 August
 • Издаден: 24 ноември 1986
 • Изд. куќа: „Reprise
 • Формат: плоча, ЦД
37 3 34 28 38 12 7
 • ОК: платина[19]
 • САД: злато[20]
1989 Journeyman
 • Издаден: 7 ноември 1989
 • Изд. куќа: „Reprise“
 • Формат: ЦД
16 2 27 29 17 29 43 2 3
 • ФРА: злато[22]
 • ХОЛ: злато[23]
 • ШВА: злато[21]
 • ОК: платина[19]
 • САД: 2× платина[20]
1994 From the Cradle
 • Издаден: 13 септември 1994
 • Изд. куќа: „Reprise“
 • Формат: ЦД
1 1 6 1 6 6 3 2 4 2
 • АВТ: злато[24]
 • ФРА: 2&пати;злато[22]
 • ГЕР: злато[25]
 • ХОЛ: платина[23]
 • ШВЕ: злато[26]
 • ШВА: злато[21]
 • ОК: злато[19]
 • ОК: 3× платина[20]
1998 Pilgrim
 • Издаден: 10 март 1998
 • Изд. куќа: „Duck“/„Reprise“
 • Формат: ЦД
4 6 17 4 5 2 7 10 1 4
 • АВС: злато[27]
 • АВТ: злато[24]
 • ФРА: злато[22]
 • ГЕР: злато[25]
 • НОР: платина[28]
 • ШВЕ: злато[26]
 • ШВА: злато[21]
 • ОК: злато[19]
 • САД: платина[20]
2000 Riding with the King (со Би Би Кинг)
 • Издаден: 13 јуни 2000
 • Изд. куќа: „Reprise“
 • Формат: ЦД
3 15 5 6
 • АВС: платина[27]
 • АВТ: злато[24]
 • ГЕР: злато[25]
 • ХОЛ: злато[23]
 • ШВА: злато[21]
 • ОК: злато[19]
 • САД: 2× платина[20]
2001 Reptile
 • Издаден: 13 март 2001
 • Изд. куќа: „Reprise“
 • Формат: ЦД
5 7 20 2 9 8 9 15 7 9
 • ГЕР: злато[25]
 • ШВА: злато[21]
 • ОК: злато[19]
 • САД: злато[20]
2004 Me and Mr. Johnson
 • Издаден: 23 март 2004
 • Изд. куќа: „Warner Bros.“
 • Формат: ЦД
6 10 23 5 3 9 12 14 14 7
 • ЈАП: злато[29]
 • ОК: сребро[19]
 • САД: злато[20]
Sessions for Robert J
 • Издаден: 4 декември 2004
 • Изд. куќа: „Warner Bros.“
 • Формат: ЦД
172 105 120 18
2005 Back Home
 • Издаден: 29 звгуст, 2005
 • Изд. куќа: „Reprise“
 • Формат: ЦД
13 19 9 16 4 9 6 5
2006 The Road to Escondido (со Џ. В. Кејл)
 • Издаден: 7 ноември 2006
 • Изд. куќа: „Reprise“
 • Формат: ЦД
23 50 43 8
 • АВТ: злато[24]
 • ГЕР: злато[25]
 • ШВА: злато[21]
 • ОК: сребро[19]
 • САД: злато[20]
2010 Clapton
 • Издаден: 27 септември 2010
 • Изд. куќа: „Reprise“
 • Формат: ЦД
6 7 21 5 8
[31]
9 11 5 5
"—" издание кое не било рангирано или, пак, информациите се непознати

Албуми во живо

[уреди | уреди извор]
Година Детали за албумот Највисока позиција Сертификати
САД
[3]
ОК
[4][5]
АВС
[6][7]
АВТ
[8]
ФРА
[9]
ЈАП
[18]
ХОЛ
[10]
НЗ
[11]
НОР
[12]
ШВЕ
[13]
1973 Eric Clapton's Rainbow Concert
 • Издаден: 10 септември 1973
 • Изд. куќа: „RSO“
 • Формат: плоча
19 18 51 50
 • ОК: сребро[19]
1975 E. C. Was Here
 • Издаден: август 1975
 • Изд. куќа: „Polydor“
 • Формат: плоча
14 20 29 13 11 13
 • ОК: сребро[19]
1980 Just One Night
 • Издаден: април 1980
 • Изд. куќа: „RSO“
 • Формат: плоча
2 3 22 32 3 13 44
 • ОК: сребро[19]
 • САД: злато[20]
1983 Time Pieces Vol.II Live in the Seventies
 • Издаден: 1983
 • Изд. куќа: „Polydor“
 • Формат: плоча, ЦД
28
 • ОК: злато[19]
1991 24 Nights
 • Издаден: 8 октомври 1991
 • Изд. куќа: „Polydor“
 • Формат: плоча, ЦД
17 38 49 29 49
 • САД: злато[20]
1992 Unplugged
 • Издаден: 25 август 1992
 • Изд. куќа: „Reprise“
 • Формат: ЦД
1 2 1 3 8 5 1 1 6 3
 • АВС: 8&пати;платина[27]
 • АВТ: 2&пати;платина[24]
 • ФРА: 2&пати;платина[22]
 • ГЕР: 5&пати;злато[25]
 • ХОЛ: 4&пати;платина[23]
 • ШВЕ: злато[26]
 • ШВА: 2&пати;платина[21]
 • САД: дијамант[20]
1996 Crossroads 2: Live in the Seventies(исто така компилација)
 • Издаден: 2 април 1996
 • Изд. куќа: „Polydor“
 • Формат: ЦД
115 137
2002 One More Car, One More Rider
 • Издаден: 5 ноември 2002
 • Изд. куќа: „Warner Bros.“
 • Формат: ЦД
69 43 37 73 12 15 40
2009 Live from Madison Square Garden (со Стиви Винвуд)
 • Издаден: 19 мај 2009
 • Изд. куќа: „Warner Bros.“
 • Формат: ЦД
40 14 25 63
[32]
60 31 44
 • САД: 2&пати;платина[20]
"—" изданија кои не се рангирале или, пак, информациите се непознати

Компилациони албуми

[уреди | уреди извор]
Година Детали за албумот Највисока позиција Сертификати
ОК
[4][5]
САД
[3]
АВС
[6][7]
АВТ
[8]
ФРА
[9]
ЈАП
[18]
ХОЛ
[10]
НЗ
[11]
НОР
[12]
ШВЕ
[13]
1972 The History of Eric Clapton
 • Издаден: март 1972
 • Изд. куќа:
  • „Polydor“ (ОК)
  • Atco“ (САД)
 • формат: плоча
20 6 60
Eric Clapton at His Best
 • Издаден: септември 1972
 • Изд. куќа: „Polydor“
 • Формат: плоча
87
1973 Clapton
 • Издаден: 1973
 • Изд. куќа: „Polydor“(PD 5526)
 • Формат: плоча
67
1981 Steppin' Out
 • Издаден: 1981
 • Изд. куќа: „Decca Records
 • Формат: плоча
1982 Time Pieces: The Best of Eric Clapton
 • Издаден: 14 мај 1982
 • Изд. куќа: „RSO“
 • Формат: плоча, ЦД
20 101 28 22
 • АВТ: платина[24]
 • ХОЛ: платина[23]
 • ОК: злато[19]
 • САД: 7× платина[20]
1983 Time Pieces Vol.II Live in the Seventies
 • Издаден: 1983
 • Изд. куќа: „Polydor“
 • Формат: плоча, ЦД
28
 • ОК: злато[19]
1984 Backtrackin'
 • Издаден: мај 1984
 • Изд. куќа: „Starblend Records, Ltd.“
 • Формат: плоча, ЦД
29 35
1987 The Cream of Eric Clapton (ОК)
 • Издаден: септември 1987
 • Изд. куќа: „RSO“
 • Формат: ЦД
3 12 9
 • ФРА: злато[22]
 • ШВА: злато[21]
 • ОК: 3× платина[19]
1988 Crossroads
 • Издаден: април 1988
 • Изд. куќа: „Polydor“
 • Формат: ЦД
34 68 93
 • САД: 3× платина[20]
1991 Story
 • Издаден: 1991
 • Изд. куќа: „Polydor Records“
 • Формат: ЦД
24 9 53 75
 • ФРА: злато[22]
 • ХОЛ: платина[23]
 • ШВА: злато[21]
1993 Stages
 • Издаден: 27 мај 1993
 • Изд. куќа: „Karussell“/„MRA“
 • Формат: ЦД
1994 The Cream of Clapton
 • Издаден: 29 март 1994
 • Изд. куќа: „Polydor“
 • Формат: ЦД
52 4 3
 • САД: 2× платина[20]
1999 Blues
 • Издаден: 27 јули 1999
 • Изд. куќа: „Polydor“
 • Формат: ЦД
52 52 38 23 10
 • САД: злато[20]
Clapton Chronicles: The Best of Eric Clapton
 • Издаден: 12 октомври 1999
 • Изд. куќа: „Reprise“
 • Формат: ЦД
6 20 16 1 3 2 17 12 3 1
 • АВС: 2&пати;платина[27]
 • АВТ: платина[24]
 • ГЕР: злато[25]
 • ШВЕ: платина[26]
 • ШВА: злато[21]
 • ОК: платина[19]
 • САД: платина[20]
2003 Martin Scorsese Presents The Blues: Eric Clapton
 • Издаден:
 • Изд. куќа:
 • Формат: ЦД
2007 Complete Clapton
 • Издаден: 9 октомври 2007
 • Изд. куќа: „Reprise“/„WEA
 • Формат: ЦД
2 14 38 20 15 13 15 14 5 11
"—" изданија кои не се рангирале

Музика во филм

[уреди | уреди извор]
Година Албум Нав. Песна (изведена и/или напишана) Нав.
1985 Back to the Future: Music from the Motion Picture Soundtrack [34] „Heaven Is One Step Away“ [34]
Edge of Darkness [35] „Edge of Darkness“ [36]
1987 Lethal Weapon [37] без заслуги
1988 Homeboy [38] без заслуги
1989 Lethal Weapon 2 [39] без заслуги
1991 Rush [40] Tears in Heaven“, „Help Me Up“, „Don't Know Which Way To Go“ [41]
1992 Lethal Weapon 3 [42] It's Probably Me [43]
1996 Phenomenon: Music From The Motion Picture [44] Change the World [44]
1998 Lethal Weapon 4 [45] "Pilgrim" [46]
1999 The Story of Us [47] „I Get Lost“, „Wonderful Tonight [48]

Соработки и гостувања

[уреди | уреди извор]

Со Џорџ Харисон

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Наводи
1968 The Beatles, (се појавува на „While My Guitar Gently Weeps“ со „The Beatles“) [49]
Wonderwall Music (музика од филмот „Wonderwall“ од 1968) [50]
1970 All Things Must Pass [51]
1971 The Concert for Bangladesh (во живо со неколку артисти) [52]
1974 Dark Horse [53]
1976 The Best of George Harrison (компилација) [54]
1979 George Harrison [55]
1987 Cloud Nine [56]
1989 Best of Dark Horse 1976–1989 (компилација) [57]
1992 Live in Japan (во живо) [58]
2003 Concert for George (во живо со повеќе артисти) [59]
2004 The Dark Horse Years 1976–1992 (компилација) [60]

Со други артисти

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Артист Наводи
1968 Lady Soul (се појавува на „Good To Me As I Am To You“) Арета Френклин [61]
1968 Lumpy Gravy Френк Запа [62]
1970 Stephen Stills (се појавува на „Go Back Home“) Стивен Стилс (соло албум на Стилс) [63]
Leon Russell Лион Раселl [64]
1971 The London Howlin' Wolf Sessions Ховлин Вулф [65]
The Sun, Moon & Herbs Д-р Џон [66]
1977 Rough Mix Пити Тоуншенд и Рони Лејн [67]
1978 The Last Waltz (се појавува на „Further on up the Road“ (во живо)) „The Band“ [68]
White Mansions Вејлон Џенингс [69]
1979 Lost In Austin Марк Бино [70]
1980 The Party LP (во живо) Alexis Korner [71]
1981 Face Value (се појавува на „The Roof Is Leaking“ и „If Leaving Me Is Easy“) Фил Колинс [72]
The Secret Policeman's Other Ball (во живо) Џеф Бек [73]
1984 The Pros and Cons of Hitch Hiking Роџер Вотерс (соло албум на Вотерс) [74]
1986 Persona Лиона Бојд [75]
Deep in the Heart of Nowhere Боб Гилдоф [76]
Dancing on the Ceiling Лајонел Ричи [77]
1987 ...Nothing Like the Sun Стинг [78]
1988 Taking it Home Баквит Зајдеко [79]
1989 ...But Seriously (се појавува на „I Wish it Would Rain Down“) Фил Колинс [80]
Oro Iincenso e Birra (се појавува на „A Wonderful World“) Зучеро [81]
1991 Johnnie B. Bad Џони Џонсон [82]
Stranger in This Town (се појавува на „Mr. Bluesman“) Ричи Самбора (соло албум на Самбора) [83]
Zucchero Зучеро [84]
1992 The One (се појавува на „Runaway Train“) Елтон Џон [85]
1996 Phantom Blues (се појавува на „You've Got to Love Her with a Feeling“ и „Here in the Dark“) Таџ Махал [86]
1997 Retail Therapy Симон клими [87]
1999 Mary (се појавува на „Give Me You“) Мери Џ. Блиџ [88]
Supernatural (се појавува на „The Calling“) Сантана [89]
Anyway the Wind Blows „Bill Wyman's Rhythm Kings“ [90]
2001 Driving Rain (се појавува на „Freedom“) Пол Мекартни [91]
2003 Ringorama (се појавува на „Never Without You“ и „Imagine Me There“) Ринго Стар [92]
2004 Zu & Co. (се појавува на „A Wonderful World“) Зучеро [93]
Zu & Co: Live at the Royal Albert Hall (цо живо) Зучеро [94]
Stardust: The Great American Songbook, Volume III (се појавува на „Blue Moon“) Род Стјуарт [95]
2005 Africa Unite: The Singles Collection (се појавува на „Slogans“) Боб Марли [96]
2006 Live at Montreux 1986 (во живо) Отис Раш [97]
2008 Nine Lives (се појавува на „Dirty City“) Стиви Винвуд [98]
The City That Care Forgot Д-р Џон [99]
Skin Deep Бади Гај [100]
2009 Roll On (се појавува на „Roll On“) Џ. В. Кејл [101]
2010 Supernatural (Legacy Edition) (се појавува на „The Calling“ и на вториот диск - „The Calling Jam“) Сантана [102]

Синглови

[уреди | уреди извор]

Рана Кариера (1960-тите – почеток на 1970-тите)

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Највисока позиција Албум
ОК
[4][5]
САД
[3]
АВС
[7]
АВТ
[8]
КАН
[103]
ХОЛ
[10]
НЗ
[11]
со The Yardbirds (1963–1965)
1964 I Wish You Would“ / „A Certain Girl“[A] For Your Love
Good Morning Little Schoolgirl“ / „I Ain't Got You“[B]
1965 For Your Love“ / „Got To Hurry“ 3 6 22 1
со John Mayall & the Bluesbreakers (1965–1966)
1965 I'm Your Witchdoctor“ / „Telephone Blues“ Blues Breakers with Eric Clapton
1966 „Lonely Years“ / „Bernard Jenkins“
„Parchman Farm“ / „Key to Love“
со Cream (1966–1968)
1966 Wrapping Paper“ / „Cat's Squirrel“ 34 Fresh Cream
I Feel Free“ / „N.S.U.“ 11 116 53
1967 Strange Brew“ / „Tales of Brave Ulysses 17 23 Disraeli Gears
1968 Sunshine of Your Love“ / „SWLABR“ 25 5 18 3
Spoonful - прв дел“ / „Spoonful - втор дел“[C] Wheels of Fire
„Anyone for Tennis“ / „Pressed Rat and Warthog 40 64 64 37
White Room“ / „Those Were the Days“ 28 6 1 2 19
1969 Crossroads“ (во живо) / „Passing the Time[D] 28 45 13
Badge“ / „What a Bringdown“ 18 60 43 49 18 Goodbye
„Lawdy Mama“ / „Sweet Wine“
со Џон Ленон и Plastic Ono Band (1969)
1969 Cold Turkey“ / „Don't Worry Kyoko“ 30 Shaved Fish
со Delaney & Bonnie and Friends (1969–1970)
1969 „Comin' Home“ / „Groupie (Superstar)“ 16 84 On Tour with Eric Clapton
со Вивиен Стеншал и „Sean Head Showband“ (1970)
1970 „Labio-Dental Fricative“ / „Paper Round“
со Derek and the Dominos (1970)
1970 Tell the Truth“ / „Roll It Over“ Layla and Other Assorted Love Songs
1971 Bell Bottom Blues“ / „Keep on Growing“ 91
Layla“ / „I am Yours“ 10 9
1972 „Layla“ / „Bell Bottom Blues“ 7
1973 „Bell Bottom Blues“ / „Little Wing[E] 78
„Why Does Love Got to Be So Sad“ (во живо) / „Presence of the Lord“ (во живо) In Concert
1982 „Layla“ / „Bell Bottom Blues“ (реиздание) 4
"—" изданија кои не се рангирале

Соло Кариера (1970-тите – денес)

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Највисока позиција Албум
ОК
[4][5]
САД
[3]
АВС
[6][7]
АВТ
[8]
КАН
[103]
ХОЛ
[10]
НЗ
[11]
1970 After Midnight
„Easy Now“
18 51 10 19 17 Eric Clapton
1972 „Let It Rain“
„Easy Now“
48 42 461 Ocean Boulevard
1974 I Shot the Sheriff[F]
„Give Me Strength“
9 1 11 19 1 5
„Willie and the Hand Jive“
„Mainline Florida“
26 31 28
1975 „Swing Low Sweet Chariot“
„Pretty Blue Eyes“
19 26 15 There's One in Every Crowd
Knockin' on Heaven's Door[G]
„Someone Like You“
38 2
1976 „Hello Old Friend“
„All Our Past Times“
24 54 37 No Reason To Cry
1977 „Carnival“
„Hungry“
22
Lay Down Sally
„Cocaine“
39 57 16 Slowhand
1978 „Lay Down Sally“
„Next Time You See Her“
3 3
Wonderful Tonight
„Peaches and Diesel“
16 15 2 26
„Promises“
„Watch Out For Lucy“
37 9 26 7 40 35 Backless
1979 „If I Don't Be There By Morning“
„Tulsa Time“
1980 „Cocaine“ (во живо)
„Tulsa Time“ (во живо)
30 3 Just One Night
„Blues Power“ (во живо)
„Early in the Morning“
76
1981 I Can't Stand It
„Black Rose“
10 15 Another Ticket
„Another Ticket“
„Rita Mae“
78
1982 „I Shot the Sheriff“
„Give Me Strength“
64 Time Pieces: Best of Eric Clapton
1983 „I've Got a Rock n Roll Heart“
„Man In Love“
83 18 81 17 29 Money and Cigarettes
„The Shape You're In“
Crosscut Saw
75
„Slow Down Linda“
„Crazy Country Hop“
1985 „Forever Man“
„Too Bad“
51 26 92 15 Behind the Sun
„She's Waiting“
„Jailbait“
„See What Love Can Do“
„She's Waiting“
89
1987 „Behind the Mask“
„Grand Illusion“
15 August
„It's In the Way That You Use It“
„Bad Influence“
77 34
„Tearing Us Apart“
„Hold On“
56 30
„Holy Mother“
„Tangled In Love“
95
1989 „Bad Love“
„Journeyman“
25 83 Journeyman
„Pretending“
„Journeyman“
55 85 24 29
1990 „No Alibis“
„Running on Faith“
53
„Bad Love“
„Hard Times“
88 36
„Pretending“
„Hard Times“
96
1991 „Wonderful Tonight“ (во живо) 30
1992 Layla“ (во живо, акустика)
„Signe“
45 12 7 1 8 3 Unplugged
1994 „Motherless Child“
Driftin'
63 9 From the Cradle
1998 My Father's Eyes
„Change the World“
33 16 74 18 72 Pilgrim
„Circus“ 39 92
2001 „I Ain't Gonna Stand For It“
„Losing Hand“
Reptile
"—" изданија кои не се рангирале

Музика во филм

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Највисока позиција Албум
ОК
[4][5]
САД
[3]
АВС
[7]
АВТ
[8]
КАН
[103]
ХОЛ
[10]
НЗ
[11]
1985 Edge of Darkness“ / „Shoot Out“
(со Мајкл Кимен; „BBC-TV“ музичка тема за Edge of Darkness)
65 Edge of Darkness Soundtrack
1992 Tears in Heaven“ / „Tracks and Lines“
(од Rush, музика за филмот Rush од 1991)
5 2 37 10 13 1 Rush Soundtrack
1996 Change the World“ / „Danny Boy“
(со Бејбифејс; од Phenomenon, музика за филмот Phenomenon од 1991)
18 5 8 10 10 24 3 Phenomenon Soundtrack
1998 „Further On Up The Road“
(од City of Angels: Music from the Motion Picture, музика за истоимениот филмот од 1998)
City of Angels: Music from the Motion Picture
1999 „Blue Eyes Blue“
(напишана од Дајен Ворен; од Runaway Bride, музика за филмот Runaway Bride од 1999)
Runaway Bride Soundtrack
"—" изданија кои не се рангирани

Соработки и гостувања на песни

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Највисока позиција Албум Наводи
ОК
[4][5]
САД
[3]
АВС
[6][7]
АВТ
[8]
КАН
[103]
ХОЛ
[10]
НЗ
[11]
1988 „Fight (No Matter How Long)“
(со „The Bee Gees“, запишани како „The Bunburys“)

како „Fight the Good Fight“
од Ерик Клептон со „The Bee Gees“

1988 Summer Olympics Album/One Moment in Time [104][105][106]
1989 I Wish It Would Rain Down
(со Фил Колинс)
7 3 1 ...But Seriously [107]
1990 Tearing Us Apart(со Тина Тарнер) 56 6 30 August [108]
1992 „Runaway Train“
(со Елтон Џон)
31 53 The One [109]
It's Probably Me
(со Стинг)
30 23 11 Fields of Gold: The Best of Sting 1984–1994 [110]
1995 Love Can Build a Bridge
(со Чир, Чриси Хајнди & Нина Черѕ)
1 The Video Hits Collection [111]
1999 „Gee Baby, Ain't I Good to You“
(со „Bill Wyman's Rhythm Kings“)
Anyway the Wind Blows [90]
2000 „Forever Man (How Many Times)“
(со „Beatchuggers“)
26 Nouvelle Discoteque [112]
2004 Blue Moon
(со Род Стјуарт)
Stardust: The Great American Songbook, Volume III [113]
2004 „A Wonderful World“
(со Зучеро)
Zu & Co. [114]
2008 Dirty City
(со Стиви Винвуд)
Nine Lives [115]
"—" изданија кои не се рангирале

Notes

 • А ^ : Оваа песна е преработка на оригиналната од Били Бој Арнолд.
 • Б ^ : Оваа песна е преработка на оригиналната од Сони Бој Вилјамсон I.
 • В ^ : Оваа песна е преработка на оригиналната од Ховлин Вулф.
 • Г ^ : Оваа песна е преработка на оригиналната од Роберт Џонсон.
 • Д ^ : Оваа песна е преработка на оригиналната од Џими Хендрикс.
 • Ѓ ^ : Оваа песна е преработка на оригиналната од Боб Марли.
 • Е ^ : Оваа песна е преработка на оригиналната од Боб Дилан.

Видеографија

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Највисока позиција Албум
ОК
[4][5]
САД
[3]
КАН
[103]
ГЕР
[116]
ХОЛ
[10]
1997 Unplugged
 • Издаден: 21 мај 1997
 • Изд. куќа: „Reprise“/„WEA“
 • Формат: ДВД
САД: платина[117]
1998 The Cream of Eric Clapton
 • Издаден: 29 април 1998
 • Изд. куќа: „Polygram
 • Формат: ДВД
САД: платина[117]
1999 24 Nights
 • Издаден: 9 март 1999
 • Изд. куќа: „Warner Bros.“/„WEA“
 • Формат: ДВД
САД: злато[117]
Clapton Chronicles: The Best of Eric Clapton
 • Издаден: 12 октомври 1999
 • Изд. куќа: „Warner Bros.“
 • Формат: ДВД
Eric Clapton & Friends in Concert: Собирање средства за центарот „Crossroads“ во Антигва
 • Издаден: 26 октомври 1999
 • Изд. куќа: „Warner Bros.“/„WEA“
 • Формат: ДВД
САД: платина[117]
2001 Live in Hyde Park
 • Издаден: 16 јуни 2001
 • Изд. куќа: „Warner Bros.“
 • Формат: ДВД
2002 One More Car, One More Rider
 • Издаден: 5 ноември 2002
 • Изд. куќа: „Warner Bros.“/„WEA“
 • Формат: ДВД
САД: платина[117]
2003 Eric Clapton & Friends Live 1986
 • Издаден: 2003
 • Изд. куќа: „Eagle Rock.“
 • Формат: ДВД
2004 Crossroads Guitar Festivals
 • Издаден: 29 ноември 2004
 • Изд. куќа: „Warner Bros.“
 • Формат: ДВД
Sessions for Robert J
 • Издаден: 4 декември 2004
 • Изд. куќа: „Warner Bros.“
 • Формат: ДВД
2005 Legends Live at Montreux, 1997
 • Издаден: 2005
 • Изд. куќа: „Eagle Rock.“
 • Формат: ДВД
2006 Eric Clapton: Live at Montreux, 1986
 • Издаден: 19 септември 2006
 • Изд. куќа: „Eagle Rock Entertainment“
 • Формат: ДВД
САД: злато[117]
2007 Crossroads Guitar Festivals
 • Издаден: 20 ноември 2007
 • Изд. куќа: „Warner Bros.“
 • Формат: ДВД
2009 Live from Madison Square Garden
 • Издаден: 19 мај 2009
 • Изд. куќа: „Reprise“/„WEA“
 • Формат: ДВД

ГЕР: злато[25]
САД: 2&пати;платина[117]

2010 Crossroads Guitar Festivals
 • Издаден: 12 ноември 2010
 • Изд. куќа: „Warner Bros.“
 • Формат: ДВД
ГЕР: злато[25]
"—" изданија кои не се рангирале
 1. Клептон, Ерик (2007). „Clapton:The Autobiography“ (First. изд.). Издавател „Broadway Books“. стр. 49, 174. ISBN 9780385518512.
 2. „„Eric Clapton's "Unplugged" on Vinyl". Издавател Ерик Клептон и „WBR“. 30 март 2010. Архивирано од изворникот на 2011-09-29. Посетено на 23 мај 2011.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 3,7 3,8 „Allmusic -> Ерик Клептон -> Музички листи & Награди“. „Allmusic“. Издавател „Rovi Corporation“. Посетено на 23 мај 2011.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 4,8 „Британска музичка листа“. Издавател „Chart Stats“. Посетено на 23 мај 2011.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 5,7 5,8 „„Artist Chart History: Eric Clapton". Издавател „The Official UK Charts Company“. Посетено на 23 мај 2011.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 Кент, Дејвид (1993). Australian Chart Book 1970-1992. Сент Ајвс, Њу Саут Велс: Издавател „Australian Chart Book“. ISBN 0-646-11917-6. |access-date= бара |url= (help)
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 7,6 7,7 „Австралијанска музичка листа“. Издавател „Hung Medien“. Посетено на 2010-11-18.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 8,7 „Австриска музичка листа“ (германски). Издавател „Hung Medien“. Посетено на 23 мај 2011.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 „Француска музичка листа“ (француски). Издавател „infodisc.fr“. Архивирано од Морате да селектирате „Ерик Клептон“ изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2010-12-28. Посетено на 23 мај 2011.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 10,5 10,6 10,7 10,8 „Холандска албумска музичка листа“ (холандски). Издавател „Hung Medien“. Посетено на 23 мај 2011.
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 11,5 11,6 11,7 „Албумска музичка список на Нов Зеланд“. Издавател „Hung Medien“. Посетено на 23 мај 2011.
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 „Норвешка музичка листа“. Издавател „Hung Medien“. Посетено на 23 мај 2011.
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 „Шведска музичка листа“. Издавател „Hung Medien“. Посетено на 23 мај 2011.
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 14,5 14,6 „Gold & Platinum Database: "Cream". Recording Industry Association of America. Посетено на 2010-10-16.
 15. „Gold & Platinum Database: "Blind Faith". Recording Industry Association of America. Посетено на 2010-10-16.
 16. „„RIAA" злато и платина - пребарување на албуми од „Plastic Ono Band". Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 23 мај 2011.
 17. 17,0 17,1 „Gold & Platinum Database: "Derek & The Dominos". Recording Industry Association of America. Посетено на 2010-10-16.
 18. 18,0 18,1 18,2 „- Yamachan Land (Archives of the Japanese record charts) - Albums Chart Daijiten - Eric Clapton“ (јапонски). December 30, 2007. Архивирано од a-エリック・クラプトン изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2011-07-22. Посетено на March 1, 2011.
 19. 19,00 19,01 19,02 19,03 19,04 19,05 19,06 19,07 19,08 19,09 19,10 19,11 19,12 19,13 19,14 19,15 19,16 19,17 19,18 19,19 19,20 „BPI – Certified Awards Search“. British Phonographic Industry. 2000-04-14. Посетено на 2010-10-16.
 20. 20,00 20,01 20,02 20,03 20,04 20,05 20,06 20,07 20,08 20,09 20,10 20,11 20,12 20,13 20,14 20,15 20,16 20,17 20,18 20,19 20,20 20,21 20,22 20,23 „Gold & Platinum Database: "Eric Clapton". Recording Industry Association of America. Посетено на 2010-10-16.
 21. 21,00 21,01 21,02 21,03 21,04 21,05 21,06 21,07 21,08 21,09 21,10 „Edelmetal Search: "Eric Clapton". International Federation of the Phonographic Industry – Switzerland. Посетено на 2010-11-17. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 22. 22,0 22,1 22,2 22,3 22,4 22,5 „French certifications – Eric Clapton certifications search“. Syndicat National de l'Édition Phonographique. Посетено на 2010-11-18.
 23. 23,0 23,1 23,2 23,3 23,4 23,5 „Gold & Platinum Search: "Eric Clapton". NVPI. Посетено на 2010-11-18. Text "Nederlandse Vereniging van Producenten en Importeurs van beeld- en geluidsdragers" ignored (help)
 24. 24,0 24,1 24,2 24,3 24,4 24,5 24,6 „Gold & Platinum Search "Eric Clapton". International Federation of the Phonographic Industry – Austria. Посетено на 2010-11-18. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 25. 25,0 25,1 25,2 25,3 25,4 25,5 25,6 25,7 25,8 „База на податоци за златни и платински албуми“. Сојузна музичка индустрија. Посетено на 2010-11-18. (германски)
 26. 26,0 26,1 26,2 26,3 „Guld & Platina Search: "Eric Clapton". International Federation of the Phonographic Industry – Sweden. Посетено на 2010-11-18. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 27. 27,0 27,1 27,2 27,3 „ARIA Charts – Accreditations“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2010-11-18.
 28. „Gold & Platinum Database: "Eric Clapton". International Federation of the Phonographic Industry – Norway. Посетено на 2010-11-18. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 29. 一般社団法人 日本レコード協会 > 各種統計 > ゴールド等認定 > 2004年3月 „„(RIAJ - Statistics - Certification Awards - март 2004)" Проверете ја вредноста |url= (help). riaj.or.jp (јапонски). Издавател „Recording Industry Association of Japan“. Посетено на 24 мај 2011.
 30. 一般社団法人 日本レコード協会 > 各種統計 > ゴールド等認定 > 2005年8月 „„(RIAJ - Statistics - Certification Awards - август 2005)“ Проверете ја вредноста |url= (help). riaj.or.jp (јапонски). Издавател „Recording Industry Association of Japan“. Посетено на 24 октомври 2010.
 31. „Нависоки позиции на албумот „Clapton" од Ерик Клептон“. oricon.co.jp (јапонски). Издавател „Oricon Style“. Архивирано од エリック・クラプトン-リリース-ORICON STYLE-ミュージック изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2011-06-28. Посетено на 24 мај 2011.
 32. エリック・クラプトン、スティーヴ・ウィンウッド-リリース-ORICON STYLE-ミュージック „Највисока позиција на Live from Madison Square Garden од Ерик Клептон и Стиви Винвуд“ Проверете ја вредноста |url= (help). oricon.co.jp (јапонски). Издавател „Oricon Style“. Посетено на 24 мај 2011.
 33. 一般社団法人 日本レコード協会 > 各種統計 > ゴールド等認定 > 2008年1月 „„(RIAJ - Statistics - Certification Awards - јануари 2008)" Проверете ја вредноста |url= (help). riaj.or.jp (јапонски). Издавател „Recording Industry Association of Japan“. Посетено на 24 мај 2011.
 34. 34,0 34,1 „Back to the Future—Allmusic.com“. Allmusic. Посетено на 24 мај 2011.
 35. „„Edge of Darkness"—IMDB.com“. IMDB. Посетено на 24 мај 2011.
 36. „IMDB -> Edge of Darkness -> Soundtrack“. Издавател „IMDB“. Посетено на 2010-12-25.
 37. „„Lethal Weapon"—IMDB.com“. Издавател „IMDB“. Посетено на 24 мај 2011.
 38. „„Homeboy"—IMDB.com“. Издавател „IMDB“. Посетено на 24 мај 2011.
 39. „„Lethal Weapon 2"—IMDB.com“. Издавател „IMDB“. Посетено на 24 мај 2011.
 40. „„Rush"—IMDB.com“. Издавател „IMDB“. Посетено на 24 мај 2011.
 41. „IMDB -> Rush (1991) -> Sountracks“. Издавател „IMDB“. Посетено на 24 мај 2011.
 42. „Lethal Weapon 3—IMDB.com“. IMDB. Посетено на 24 мај 2011.
 43. „„IMDB" -> „Lethal Weapon 3" -> Sountrack“. Издавател „IMDB“. Посетено на 24 мај 2011.
 44. 44,0 44,1 „„Phenomenon—Allmusic.com". Издавател „Allmusic“. Посетено на 24 мај 2011.
 45. „Lethal Weapon 4—IMDB.com“. Издавател„IMDB“. Посетено на 24 мај 2011.
 46. „IMDB -> Lethal Weapon 4 -> Sountrack“. Издавател „IMDB“. Посетено на 24 мај 2011.
 47. „The Story of Us—IMDB.com“. IMDB. Посетено на 24 мај 2011.
 48. „IMDB -> The Stor of Us -> Sountrack“. IMDB. Посетено на 24 мај 2011.
 49. „The Beatles—Allmusic.com“. Allmusic. Издавател „Rovi Corporation“. Посетено на 24 мај 2011.
 50. „Wonderwall Music—whereseric.com“. Издавател - магазин „Where's Eric!“. Архивирано од изворникот на 2011-08-09. Посетено на 24 мај 2011.
 51. „„All Things Must Pass—Allmusic.com". Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 52. „In Concert for Bangladesh—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 53. „Dark Horse—Allmusic.com“. Allmusic. Издавател „Rovi Corporation“. Посетено на 24 мај 2011.
 54. „„The Best of George Harrison—Allmusic.com"“. Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)
 55. „George Harrison—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 56. „Cloud Nine—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 57. „Best of Dark Horse 1976-1989—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 58. „Live in Japan—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 59. „Concert for George—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 60. „The Dark Horse Years 1976-1992—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 61. „Lady Soul—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 62. „Lumpy Gravy—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 63. „Stephen Stills—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 64. „Leon Russell—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 65. „The London Howlin' Wolf Sessions—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 66. „The Sun, Moon & Herbs—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 67. „Rough Mix—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 68. „The Last Waltz—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 69. „The White Mensions—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 70. „Lost in Austin—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 71. „The Party Album—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 72. „Face Value—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 73. „The Secret Policemen's Balls—Allmusic.com“. Allmusic. Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)
 74. „The Pros and Cons of Hitchhiking—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 75. „Persona—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 76. „Deep in the Heart of Nowhere—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 77. „Dancing on the Ceiling—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 78. „...Nothing Like the Sun—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 79. „Taking it Home—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 80. „...But Seriously—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 81. „Oro Incenso e Birra—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 82. „Johnnie B. Bad—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 83. „Stranger in This Town—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 84. „Zucchero—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 85. „The One—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 86. „Phantom Blues—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 87. „Retail Therapy—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 88. „Mary—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 89. „Supernatural—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 90. 90,0 90,1 „Anyway the Wind Blows—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 91. „Drivin Rain—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 92. „Ringorama—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 93. „Zu & Co.—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 94. „Zu & Co: Live at the Royal Albert Hall—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 95. „Stardust: The Great American Songbook, Volume III—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 96. „Africa Unite: The Singles Collection—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 97. „Live at the Montreux 1986—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.[мртва врска]
 98. „Nine Lives—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 99. „The City That Care Forgot—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 100. „Skin Deep—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 101. „Roll On—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 102. „Supernatural (Legacy Edition)—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 103. 103,0 103,1 103,2 103,3 103,4 „Канадска музичка, албумска, листа“. Издавател „RPM Magazine“. Посетено на 24 мај 2011.
 104. Thom Duffy (1988-09-25}). „What's new in the record stores:-- Various artists, 1988.“. Orlando Sentinel. Посетено на 24 мај 2011. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 105. „The Bunbury Tails“. Where's Eric! Magazine. Архивирано од изворникот на 2011-08-09. Посетено на 24 мај 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 106. „Various – The Bunbury Tails“. Discogs. Посетено на 24 мај 2011.
 107. „...But Seriously—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 108. „August—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 109. „The One—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 110. „Fields of Gold—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 111. Предлошка:Цитирана веб стрница
 112. „Nouvelle Discoteque—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 113. „Stardust: The Great American Songbook, Volume III—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 20117. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 114. „Zu & Co—whereseric.com“. Where's Eric! Magazine. Архивирано од изворникот на 2011-08-09. Посетено на 24 мај 2011.
 115. „Nine Lives—Allmusic.com“. Allmusic. Rovi Corporation. Посетено на 24 мај 2011.
 116. „Extended Search: Eric Clapton“ (германски). Media Control. Посетено на 24 мај 2011.[мртва врска]
 117. 117,0 117,1 117,2 117,3 117,4 117,5 117,6 „Gold & Platinum Database: "Eric Clapton". Recording Industry Association of America. Посетено на 2010-11-26.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]