Прејди на содржината

Free Creek

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Free Creek (бенд))

Free Creek — поранешна група составена од многу меѓународни, прочуени музички изведувачи, меѓу кои и Ерик Клептон, Џеф Бек, Кејт Емерсон, Мич Мичел и Линда Ронстед, кои снимиле еден албум во 1969 г.

Членови[1][уреди | уреди извор]

 • Џеф Бек (како „A.N. Other“) - гитара[2]
 • Диланеи Бремлит - гитара
 • Бил Чејси - труба
 • Били Чесборо
 • Ерик Клептон (како „King Cool“) - гитара[2]
 • Том Косгров - вокали
 • Ричард Крукс - тапани
 • Крис Дероу - виолина
 • Ричард Дејвис - бас гитара
 • Боб Дин - тромбон
 • Адолфо де ла Пара - тапани
 • Луис дел Гато - тромбон
 • Дидајмјус - удиралки
 • Д-р Џон - пијано
 • Ерл Дод - вокали
 • Кејт Емерсон - Хамонд орган
 • Џо Фарел - флејта
 • Баз Фејтен - гитара
 • Џими Гринспун - клавијатура
 • Хери Хол - труба
 • Хилда Харис - вокали
 • Тими Харисон - вокали
 • Керол Хантер - гитара
 • Боб Килер - тромбон
 • Муги Клингмен - Хамонд орган
 • Берни Лидон - гитара
 • Џон Лондон = бас
 • Том Мејлони - тромбон
 • Харви Мендел - гитара
 • Рој Марковитз - тапани
 • Ерик Меркјури - вокали
 • Гери Милер - вокали
 • Мич Мичел - тапани
 • Мико Монардо - тромбон
 • Лери Пекер - виолина
 • Чак Рејни - бас
 • Елиот Рендал - гитара
 • Ред Роудис - гитара
 • Даглас Родригес - гитара
 • Линда Ронстед - вокали
 • Алан Рабин - труба
 • Тод Рондгрин - гитара
 • Валери Симпсон - вокали
 • Боб Смит - Хамонд орган
 • Лу Солоф - труба
 • Марета Стјуарт - вокали
 • Лери Тејлор - бас
 • Џон Вејри - тапани
 • Џек Вилкинс - гитара
 • Крис Вуд - флејта
 • Стју Вудс - бас

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • 1973 „Music From Free Creek“ („Charisma Records“)[3] (сет од 2 албуми, преработени во 1976 од „Charisma Records“ како „Summit Meeting“. Преработка на компакт диск во 2002 и 2006 од „Lake Eerie Records“; снимен 1969)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Список на ченови на „Free Creek“; www.allmusic.com
 2. 2,0 2,1 See Интервју со Муги Клингмен Архивирано на 19 април 2014 г. од „I.C. Timerow“, 2001; www.moogymusic.com.
 3. Видете Преглед на „Music From Free Creek“; www.progarchives.com.