One More Car, One More Rider

Од Википедија — слободната енциклопедија
One More Car, One More Rider
Албум во живо од Ерик Клептон
Издаден5 ноември 2002
Снимен18 и 19 август 2001
ЖанрБлуз-рок
Траење116:33
Издавачка куќаWarner Bros.
ПродуцентЕрик Клептон, Симон Клими
Ерик Клептон — Хронологија
Reptile
(2001)
One More Car, One More Rider
(2002)
Me and Mr. Johnson
(2004)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 2/5 ѕвездички[1]
Rolling Stone 3/5 ѕвездички[2]

One More Car, One More Rider е двоен албум во живо од Ерик Клептон, издаден на 5 ноември 2002, од продуцентската куќаWarner Bros. Records“. Албумот содржи песни изведени од Клептон во текот на неговата светска турнеја во 2001. Снимките на овој албум се од две вечери во „Staples Center“, Лос Анџелес, на 18 и 19 август 2001.[3] При снимањето Клептон го придружуваа Енди Феирведер, Стиви Гад, Натан Ист, Били Престон и Дејвид Сенсиус. Ерик Клептон изјавил дека ова ќе биде неговата последна турнеја со што албумот станал енормно популарен.

Од албумот, исто така, постои и ДВД верзија. На овој диск е вклучена песната „Will It Go Round In Circles“, испеана од Били Престон, која ја нема на компакт дискот.

Список на песни (ЦД)[уреди | уреди извор]

Прв диск[уреди | уреди извор]

Акустика:

 1. „Key to the Highway“ (Биг Бил Брунзи, Сигар) – 3:41
 2. „Reptile“ (Ерик Клептон) – 5:59
 3. „Got You On My Mind“ (Бигс, Томас) – 3:51
 4. Tears in Heaven“ (Клептон, Вил Џенингс) – 4:34
 5. „Bell Bottom Blues“ (Клептон) – 5:02
 6. „Change the World“ (Горгон Кенеди, Вејн Керкпатрик, Томи Симс) – 6:16

Електрика:

 1. „My Father's Eyes“ (Клептон) – 8:34
 2. „River of Tears“ (Клептон, Симон Клими) – 8:59
 3. „Going Down Slow“ (Луис Џими) – 5:34
 4. „She's Gone“ (Клептон, Клими) – 6:58

Втор диск[уреди | уреди извор]

Електричен:

 1. „I Want a Little Girl“ (Минчер, Мол) – 4:38
 2. „Badge“ (Клептон, Џорџ Харисон) – 6:02
 3. „Hoochie Coochie Man“ (Вили Диксон) – 4:30
 4. „Have You Ever Loved a Woman“ (Били Мајлс) – 7:53
 5. „Cocaine“ (Џ. В. Кејл) – 4:20
 6. „Wonderful Tonight“ (Клептон) – 6:42
 7. „Layla“ (Клептон, Џим Гордон) – 9:16
 8. „Sunshine of Your Love“ (Пити Браун, Џек Брус, Клептон) – 7:11

Акустика:

 1. „Over the Rainbow“ (Харолд Арлин, Е. И. Харбург) – 6:33

Список на песни (ДВД)[уреди | уреди извор]

 1. „Key to the Highway“ (Биг Бил Брунзи, Сигар) – 3:41
 2. „Reptile“ (Ерик Клептон) – 5:59
 3. „Got You On My Mind“ (Бигс, Томас) – 3:51
 4. „Tears in Heaven“ (Клептон, Вил Џенингс) – 4:34
 5. „Bell Bottom Blues“ (Клептон) – 5:02
 6. „Change the World“ (Гордон Кенеди, Вејн Керкпатрик, Томи Симс) – 6:16
 7. „My Father's Eyes“ (Клептон) – 8:34
 8. „River of Tears“ (Клептон, Симон Клими) – 8:59
 9. „Going Down Slow“ (Луис Џими) – 5:34
 10. „She's Gone“ (Клептон, Клими) – 6:58
 11. „I Want a Little Girl“ (Минчер, Мол) – 4:38
 12. „Badge“ (Клептон, Џорџ Харисон) – 6:02
 13. „ Hoochie Coochie Man“ (Вили Диксон) – 4:30
 14. „Have You Ever Loved a Woman“ (Били Мајлс) – 7:53
 15. „Cocaine“ (Џ. В. Кејл) – 4:20
 16. „Wonderful Tonight“ (Клептон) – 6:42
 17. „Layla“ (Клептон, Џим Гордон) – 9:16
 18. „Will It Go Around In Circles“ (Били Престон) - 3:31
 19. „Sunshine of Your Love“ (Питер Браун, Џек Брус, Клептон) – 7:11
 20. „Over the Rainbow“ (Харолд Арлен, Е. И. Харбург) – 6:33

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]