The Rolling Stones Rock and Roll Circus (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
The Rolling Stones Rock and Roll Circus
Албум во живо од The Rolling Stones
Издаден 14 октомври, 1996
Снимен 11–12 декември, 1968
Жанр Рок, блуз-рок, хард рок
Траење 59:05
Јазик Англиски
Издавачка куќаABKCO Records
Режисер Мајкл Линдзи Хог
Продуцент Џими Милер, Џоди Клејн и Лени Ејлик
The Rolling Stones — Хронологија

Stripped
(1995)
The Rolling Stones Rock and Roll Circus
(1996)
No Security
(1998)

The Rolling Stones Rock and Roll Circus е петиот албум на „The Rolling Stones“, издаден од продуцентската куќа „ABKCO Records“ на Алан Клејн. Издаден во 1996, „The Rolling Stones Rock and Roll Circus“ е албум во живо кој бил снимен на нивното „The Rolling Stones Rock and Roll Circus“ телевизиско шоу.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се од Мик Џегер и Кејт Ричардс, а изведени се од „The Rolling Stones“ (освен на местата каде што е напоменато)

 1. Претставувањето на Мик Џегер на „Rock and Roll Circus“ – 0:25
 2. „Entry of the Gladiators“ (Јулиј Фјучик) – 0:55
 3. Претставување на бендот Jethro Tull“ од страна на Мик Џегер – 0:11
 4. „Jethro Tull“ – „A Song for Jeffrey“ (Иан Андерсон) – 3:26
  • „Song for Jeffrey“ каде што е вклучена оригиналната музика од песната „This Was“
 5. Претставување на бендот „The Who“ од страна на Кејт Ричардс – 0:07
 6. The Who“ – „A Quick One, While He's Away“ (Пити Тоуншенд) – 7:33
 7. „Over the Waves“ (Хувентино Розас) – 0:45
 8. Таџ Махал – „Ain't That a Lot of Love“ (Хомер Бенкс/Вили 'Дин' Паркер) – 3:48
 9. Претставување на Мериен Феитфул од страна на Чарли Ватс – 0:06
 10. Мериен Феитфул – „Something Better“ (Џери Гофин/Бери Мен) – 2:32
 11. Претставување на „The Dirty Mac“од страна на Мик Џегер и Џон Ленон – 1:05
 12. The Dirty Mac“ – „Yer Blues“ (Џон Ленон/Пол Мекартни) – 4:27
 13. „The Dirty Mac“, Јоко Оно и Ирви Гитлис – „Whole Lotta Yoko“ (Јоко Оно) – 4:49
 14. Претставување на „The Rolling Stones“ од страна на Ленон / „Jumpin' Jack Flash“ – 3:35
 15. „Parachute Woman“ – 2:59
 16. „No Expectations“ – 4:13
 17. „You Can't Always Get What You Want“ – 4:24
 18. „Sympathy for the Devil“ – 8:49
 19. „Salt of the Earth“ – 4:57
  • „Salt of the Earth“ ја вклучува оригиналната музика од песната „Beggars Banquet“.

Највисоки позиции на музичките листи[уреди | уреди извор]

Година Листа Позиција
1996 The Billboard 200 92[се бара извор]