August (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
August
Музички албум од Ерик Клептон
Издаден24 ноември 1986 Обединето Кралство
Снименаприл, мај - 1986
ЖанрБлуз рок, поп рок, нов бран
Траење55:31
Издавачка куќа„Reprise Records“
ПродуцентЕрик Клептон, Фил Колинс, Том Дод
Ерик Клептон — Хронологија
Edge of Darkness
(1985)
August
(1986)
The Cream of Eric Clapton
(1987)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 2/5 ѕвездички[1]
Kerrang! 4.5/5 ѕвездички [2]
Rolling Stone unfavorable[3]

August е албум од блуз-рок артистот Ерик Клептон кој е издаден во 1986. Примарно е продуциран од Фил Колинс со помош на долговремениот соработник на Клептон, Том Дод. Овој албум стана најпродаваната плоча на Клептон до ден денес.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „It's in the Way That You Use It“ (Ерик Клептон/Роби Робертсон) – 4:11
 2. „Run“ (Лемонт Дозиер) – 3:39
 3. „Tearing Us Apart“ (Клептон и Грег Филингенис) – 4:15
 4. „Bad Influence“ (Роберт Креи и Мајкл Венис) – 5:09
 5. „Walk Away“ (Ричард Филдмен и Марчела Детроит) – 3:52
 6. „Hung Up on Your Love“ (Дозиер) – 3:53
 7. „Take a Chance“ (Клептон, Натан Ист и Филингенис) – 4:54
 8. „Hold on“ (Клептон и Фил Колинс) – 4:56
 9. „Miss You“ (Клептон, Боби Колумби и Филингенис) – 5:06
 10. „Holy Mother“ (Стивен Бишоп и Клептон) – 4:55
 11. „Behind the Mask“ (Крис Мосдил, Рајичи Сакамото и Мајк Џексон) – 4:47
 12. „Grand Illusion“ (Боб Фарел, Дејв Робинс и Весли Стивенсон)– 6:23 (само на компакт диск)

Отфрлени песни[уреди | уреди извор]

 1. „Wanna Make Love to You“ - издадена во албумот Crossroads
 2. „Lady of Verona“ - не е издадена
 3. „Walking the White Line“ - не е издадена

Личности[уреди | уреди извор]

Највисоки позиции на музичките листи[уреди | уреди извор]

АлбумБилборд (Северна Америка)

Година Листа Позиција
1987 The Billboard 200 37

Синглови – Билборд (Северна Америка)

Година Сингл Листа Позиција
1986 „It's in the Way That You Use It“ Mainstream Rock Tracks 1
1986 „Tearing Us Apart“ Mainstream Rock Tracks 5
1987 „Miss You“ Mainstream Rock Tracks 9
1987 „Run“ Mainstream Rock Tracks 21

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Рулмен, Вилијам (24 ноември 1986). „Преглед на албумот „August" од Ерик Клептон“. „Allmusic“. „Rovi Corporation“. Посетено на 15 септември 2013.
 2. Путерфорд, Марк (11 декември 1986). „Ерик Клептон - „August"“. „Kerrang!“. 135. Лондон, ОК: „United Magazines ltd.“. стр. 18. |access-date= бара |url= (help)
 3. Декуртис, Ентони (12 февруари 1987). „Ерик Клептон - „August". Ролинг Стоун. Посетено на 15 септември 2011. Text "Rolling Stone" ignored (help)