Blues (албум на Ерик Клептон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Blues
Компилационен албум од Ерик Клептон
Издаден27 јули, 1999
ЖанрБлуз рок
Траење1:26:08
Издавачка куќаPolygram
ПродуцентПовеќе
Ерик Клептон — Хронологија
Pilgrim
(1998)
Blues
(1999)
Clapton Chronicles: The Best of Eric Clapton
(1999)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic линк 4/5 ѕвездички
Rolling Stone линк 4/5 ѕвездички

Blues е компилационен блуз-рок албум од Ерик Клептон издаден во 1999. Ова издание вклучува песни од албумите на Клептон во 1970-тите, во соработка со „RSO“, како и некои неиздадени песни од тоа време. Во вториот диск се вклучени снимки во живо.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Прв диск (студиски блуз)[уреди | уреди извор]

 1. „Before You Accuse Me“ (Елас Мек Дениел) – 4:39   претходно неиздадена акустична верзија која била отфрлена од „Backless
 2. „Mean Old World“ (Литл Волтер) – 3:50
 3. „Ain't That Lovin' You“ (Џими Рид) – 5:26
 4. „The Sky Is Crying“ (Елмор Џејмс) – 3:58
 5. „Cryin'“ (Ерик Клептон) – 2:52
 6. „Have You Ever Loved a Woman“ (Били Мајлс) – 6:51 -  Derek and the Dominos
 7. „Alberta“ (традиционална) – 2:40   претходно отфрлена од „Slowhand
 8. „Early in the Morning“ (традиционална) – 7:55
 9. „Give Me Strength“ (Клептон) – 2:51
 10. „Hey Lawdy Mama“ (Вили Диксон) – 7:04   претходно отфрлена од „461 Ocean Boulevard
 11. „County Jail Blues“ (Алфред Филдс) – 3:56
 12. „Floating Bridge“ (Слипи Џон Естис) – 6:33
 13. „Blow Wind Blow“ (Мади Вотерс) – 2:59
 14. „To Make Somebody Happy“ (Клептон) – 5:11)
 15. „Before You Accuse Me“ (Мек Дениел) – 4:39   Pпретходно неиздадена акустична верзија која била отфрлена од „Backless

Втор диск (блуз во живо)[уреди | уреди извор]

 1. „Stormy Monday“ (Ти Бон Вокер) – 12:49
 2. „Worried Life Blues“ (Масио Мериведер) – 5:57
 3. „Early in the Morning“ (традиционална) – 7:11
 4. „Have You Ever Loved a Woman“ (Били Мајлс) – 7:47
 5. „Wonderful Tonight“ (Клептон, Мајкл Кимен) – 6:23
 6. „Kind Hearted Woman“ (Роберт Џонсон) – 5:11
 7. „Double Trouble“ (Отис Раш) – 8:02
 8. „Driftin' Blues“ (Чарлс Браун, Џони Мур, Еди Вилјамс) – 6:57
 9. „Crossroads“ (Роберт Џонсон) – 5:49
 10. „Further on Up the Road“ (Џо Медвик, Дон Роби) – 8:38   претходно не е издадена

Бонус диск (вклучувајќи некој поранешни копии од албумот)[уреди | уреди извор]

 1. „Blues In A“ (Клептон) – 10:25   претходно неиздаден џем, исфрлен од „Eric Clapton
 2. „Eric After Hours Blues“ (Клептон) – 4:20   претходно неиздаден џем, исфрлен од „461 Ocean Boulevard
 3. „B Minor Jam“ (Клептон) – 7:10   претходно неиздаден џем, исфрлен од „461 Ocean Boulevard
 4. „Blues“ (Клептон) – 2:59   претходно неиздаден џем, исфрлен од „No Reason To Cry

Личности[уреди | уреди извор]

 • Дјуен Алман - гитара
 • Џон Астли - инженер, миксер
 • Џон Белисимо - фотографија
 • Гери Брукер - клавијатура, вокали
 • Филип Чапмен - миксер
 • Ерик Клептон - добро, гитара, аранжман, вокали
 • „The Dominoes“ – аранжман, продуцент
 • Том Дод - продуцент, извршен продуцент
 • Ивон Елиман - вокали
 • Роб Фрабони - продуцент
 • Џим Гордон – тапани (бас)
 • Суха Гур - дигитална обработка на мастерот, миксер, дигитална компилација
 • Ал Џексон - тапани
 • Џон Џенсен - миксер
 • Глин Џонс - продуцент, инженер
 • Фреди Кинг - гитара
 • Алберт Ли - гитара, вокали
 • Бил Левинсон - миксер, компилационен продуцент
 • Мерси Леци - вокали
 • Енди Мек Персон - миксер
 • Џеи Марк - миксер
 • Дејв Марки - бас
 • Дејв Мејсон - гитара
 • Џон Мек Дермот - забелешки
 • Бил Оакс - продуцент
 • Џими Олдакер - тапани
 • Сергио Пастора - удиралки
 • Рон Поунал - фотографија
 • Мајкл Путленд - фотографија
 • Карл Ридли - бас
 • Џери Рејпапорт - асистент
 • Стиви Ринкоф - миксер
 • Дик Симс - пијано
 • Хенри Спинети - удиралки, тапани
 • Крис Стеинтон - клавијатура
 • Џеки Стенсфилс - координатор
 • Џорџ Тери - гитара
 • Тери Тирнеј - координатор
 • Лоренс Ван Хотен - фотографија
 • Боби Витлок - пијано
 • Рон Вуд - гитара