Eric Clapton (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Eric Clapton
Студиски албум од Ерик Клептон
Издаденавгуст 1970
Снименноември 1969, и јануари 1970
Лос Анџелес, Калифорнија
ЖанрРок
Траење36:41
Издавачка куќаAtco“ (САД), „Polydor Records“
ПродуцентДиланеи Бремлит
Ерик Клептон — Хронологија
On Tour with Eric Clapton
од
Delaney, Bonnie & Friends
(1970)
Eric Clapton
(1970)
Layla and Other Assorted Love Songs
од
Derek and the Dominos
(декември 1970)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички[1]
Роберт Кристго (B)[2]

Eric Clapton е епонимниот соло албум од Ерик Клептон издаден во август 1970.

Список на песни - оригиналното издание од 1970[уреди | уреди извор]

Прва страна[уреди | уреди извор]

# Наслов Автор/и Времетраење
1 „Slunky“ Диланеи и Бони Бремлит, Ерик Клептон 3:34
2 „Bad Boy“ Диланеи и Бони Бремлит, Клептон 3:34
3 „Lonesome and a Long Way from Home“ Диланеи и Бони Бремлит, Лион Расел 3:29
4 „After Midnight“ Џ.В. Кејл 2:51
5 „Easy Now“ Клептон 2:57
6 „Blues Power“ Клептон, Расел 3:09

Втора страна[уреди | уреди извор]

# Наслов Автор/и Времетраење
1 „Bottle of Red Wine“ Диланеи и Бони Бремлит, Клептон 3:06
2 „Lovin' You Lovin' Me“ Диланеи и Бони Бремлит, Клептон 3:19
3 „Told You For the Last Time“ Диланеи и Бони Бремлит, Стив Кропер 2:30
4 „Don't Know Why“[3] Диланеи и Бони Бремлит, Клептон 3:10
5 „Let It Rain“ Диланеи и Бони Бремлит, Клептон 5:02

[4]

2006: делукс едиција[уреди | уреди извор]

Микс на Том Дод, прв диск[уреди | уреди извор]

Од 1-11 песна биле претходно издадени во 1970 како што може да се види погоре. Песната 12 оригинално била издадена на лимитираното бонус ЦД кое содржи и некои копии на блуз. Песната 13 оригинално била издадена на албумот „Get Ready“ на Кинг Куртис во 1970. Песната 14 претходно не била издадена.

# Наслов Забелешка Времетраење
1 „Slunky“ 3:33
2 „Bad Boy“ 3:33
3 „Lonesome and a Long Way From Home“ 3:29
4 „After Midnight“ 2:51
5 „Easy Now“ 2:57
6 „Blues Power“ 3:08
7 „Bottle of Red Wine“ 3:06
8 „Lovin' You, Lovin' Me“ 3:19
9 „Told You For the Last Time“ 2:30
10 „Don't Know Why“ 3:10
11 „Let It Rain“ 5:02
12 „Blues In 'A“ Отфрлена на сесиите 10:25
13 „Teasin“ Изведена од Кинг Куртис со Диланеи Бремлит, „Eric Clapton & Friends“ 2:14
14 „She Rides“ Алтернативна верзија на претходно неиздадената „Let it Rain“ 5:08

Микс на Диланеи Бремлит - втор диск[уреди | уреди извор]

„After Midnight“ оригинално е издадена на сетот „Crossroads“ на Клептон во 1988. „Comin' Home“ и „Groupie (Superstar)“ оригинално се издадени во 1969 како синглови на групата „Delaney & Bonnie and Friends“.

# Наслов Забелешка Времетраење
1 „Slunky“ 3:33
2 „Bad Boy“ 3:41
3 „Easy Now“ 2:57
4 „After Midnight“ 3:17
5 „Blues Power“ 3:19
6 „Bottle of Red Wine“ 3:06
7 „Lovin' You, Lovin' Me“ 4:03
8 „Lonesome and a Long Way From Home“ 3:48
9 „Don't Know Why“ 3:43
10 „Let It Rain“ 5:03
11 „Don't Know Why“ Претходно не објавена студио верзија 5:12
12 „I've Told You For the Last Time“ Претходно не објавена студио верзија 6:46
13 „Comin' Home“ Изведена од „Delaney & Bonnie and Friends“ вклучувајќи го и Клептон 3:14
14 „Groupie (Superstar)“ Изведена од „Delaney & Bonnie and Friends“ вклучувајќи го и Клептон 2:48

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Преглед на „Allmusic“
  2. Robert Christgau review
  3. Преработена во 2009 од „The Black Crowes“ на Warpaint Live.
  4. „BMI - Repertoire Search - Let It Rain“. Архивирано од изворникот на 2017-03-03. Посетено на 2010-01-03.