24 Nights

Од Википедија — слободната енциклопедија
24 Nights
Албум во живо од Ерик Клептон
Издаден8 октомври 1991
Снимен1990-1991
Во „Royal Albert Hall“, Лондон
ЖанрРок, блуз
Траење52:43 (ЦД 1)
52:40 (ЦД 2)
Издавачка куќаReprise Records
ПродуцентРас Титлмен
Ерик Клептон — Хронологија
Journeyman
(1989)
24 Nights
(1991)
Rush
(1991)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички [1]
Rolling Stone 3/5 ѕвездички

24 Nights е албум во живо од Ерик Клептон, снимен во „Royal Albert Hall“, Лондон, Англија, во 1990 и 1991. Албумот е издаден на 8 октомври 1991. Овој албум претставува збир од „најдобри песни“ од 42-та концерти кои Клептон ги одржал на ова место во овие две години. Клептон поставил нов рекорд свирејќи 24 вечери во Лондон, „Royal Albert Hall“, помеѓу 5 февруари и 9 март, следејќи ги осумнаесетте отсвирени ноќи во 1990. Клептон не бил сосема задоволен со снимките од концертите во 1990, па затоа издавањето на албумот го одложил за следната година.[2]

Список на песни (ЦД)[уреди | уреди извор]

Прв диск[уреди | уреди извор]

 1. „Badge“ (Ерик Клептон/Џорџ Харисон) - 6:51
 2. „Running On Faith“ (Џери Лин Вилјамс) - 6:49
 3. „White Room“ (Џек Брус/Пити Браун) - 6:10
 4. „Sunshine Of Your Love“ (Брус/Браун/Клептон) - 9:11
 5. „Watch Yourself“ (Бади Гај) - 5:39
 6. „Have You Ever Loved A Woman“ (Били Мајлс) - 6:52
 7. „Worried Life Blues“ (Масео Мериведер) - 5:28
 8. „Hoodoo Man“ (Амос „Џуниор“ Вилс) - 5:41

Втор диск[уреди | уреди извор]

 1. „Pretending“ (Вилјамс) - 7:08
 2. „Bad Love“ (Клептон/Мајк Џонс) - 6:25
 3. „Old Love“ (Клептон/Роберт Креј) - 13:01
 4. „Wonderful Tonight“ (Клептон) - 9:11
 5. „Bell Bottom Blues“ (Клептон) - 6:39
 6. „Hard Times“ (Реј Чарлс) - 3:45
 7. „Edge Of Darkness“ (Клептон/Мајкл Кимен) - 6:30

Список на песни (ДВД)[уреди | уреди извор]

 1. „Running On Faith“ (6:49)
 2. „White Room“ (6:10)
 3. „Sunshine Of Your Love“ (9:11)
 4. „Watch Yourself“ (5:39)
 5. „Have You Ever Loved A Woman“ (6:52)
 6. „Worried Life Blues“ (5:28)
 7. „Pretending“ (7:08)
 8. „Bad Love“ (6:25)
 9. „Old Love“ (13:01)
 10. „Wonderful Tonight“ (9:11)
 11. „Bell Bottom Blues“ (6:39)
 12. „Hard Times“ (3:45)
 13. „Edge Of Darkness“ (6:30)

Дати на снимање[уреди | уреди извор]

 • 24/01/1990 - „Running On Faith“, „White Room“ и „Sunshine of Your Love“.
 • 05/02/1990 - блуз бенд : „Worried Life Blues“, „Watch Yourself“ и „Have You Ever Loved a Woman“.
 • 09/02/1990 - оркестар : „Bell Bottom Blues“ и „Hard Times“.
 • 10/02/1991 - „Badge“.
 • 18/02/1991 - „Pretending“, „Bad Love“, „Old Love“ и „Wonderful Tonight“. „No Alibis“, „I Shot The Sheriff“ и „Cocaine“ се издадени на различни диск синглови од „Wonderful Tonight“.
 • Берзиите на „Old Love“, „Wonderful Tonight“ и „Pretending“ (само второто соло) на видеото од „24 Nights“ се разликуваат од верзиите во оригиналните албуми каде што тие се наоѓаат, но не се земени од претходното шоу во 1990.
 • 28/02/1991 - блуз бенд : „Hoodoo Man“.
 • 08/03/1991 - оркестар : „Edge of Darkness“.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]