Unplugged (албум на Ерик Клептон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Unplugged
Албум во живо од Ерик Клептон
Издаден25 август, 1992
Снимен16 јануари, 1992 [1]
ЖанрАкустичен блуз, фолк рок
Траење61:43
Издавачка куќаReprise Records
ПродуцентРас Титлмен
Ерик Клептон — Хронологија
Rush
(1991)
Unplugged
(1992)
From the Cradle
(1994)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички [2]
Chicago Tribune 2.5/4 ѕвездички[3]
Entertainment Weekly (A-)[4]
Los Angeles Times 3/4 ѕвездички[5]
Роберт Кристго B- [6]

Unplugged е албум од Ерик Клептон, издаден во 1992.[7] Снимен е во живо во Англија за серијата „MTV Unplugged“ и ги вклучува двата сингла, односно „Tears in Heaven“ и „Layla“. Клептон освои шест греми награди за неговиот албум вклучувајќи ги и наградите за снимка на годината, албум на годината, песна на годината, најдобра машка вокална поп изведба, најдобра машка вокална рок изведба и најдобра рок песна.[8] „Tears in Heaven“ доби три од шесте награди.[8] Албумот го достигна првото место на листата Билборд 200 и му е доделен сертификат „дијамантски албум“ од страна на „RIAA“ за продажбата од повече од 10 милиони копии во САД.[9] Во 2000 магазинот „Q magazine“ го постави Unplugged на позицијата број 71 во листата на 100 најдобри Британски албуми.

Список на песни (ЦД и ДВД)[уреди | уреди извор]

 1. „Signe“ (Ерик Клептон) – 3:13
 2. „Before You Accuse Me“ (Бо Дидли) – 3:36
 3. „Hey Hey“ (Биг Бил Брунзи) – 3:24
 4. Tears in Heaven“ (Клептон, Вил Џенингс) – 4:34
 5. „Lonely Stranger“ (Клептон) – 5:28
 6. „Nobody Knows You When You're Down and Out“ (Џими Кокс) – 3:49
 7. „Layla“ (Клептон, Џим Гордон) – 4:46
 8. Running on Faith“ (Џери Лин Вилјамс) – 6:35
 9. „Walkin' Blues“ (Роберт Џонсон) – 3:37
 10. „Alberta“ (традиционална) – 3:42
 11. „San Francisco Bay Blues“ (Џеси Фјулер) – 3:23
 12. „Malted Milk“ (Роберт Џонсон) – 3:36
 13. Old Love„ (Клептон, Роберт Креј) – 7:53
 14. „Rollin' and Tumblin'“ (Мади Вотерс) – 4:10

Личности[уреди | уреди извор]

Највисоки позиции на музичките листи[уреди | уреди извор]

АлбумБилборд (Северна Америка)

Година Листа Позиција
1992 Billboard 200 1

СингловиBillboard (Северна Америка)

Година Сингл Листа Позиција
1992 „Tears in Heaven“ Billboard Hot 100 2
1992 „Tears in Heaven“ Adult Contemporary 1
1992 „Layla“ Adult Contemporary 8
1992 „Layla“ Mainstream Rock Tracks 9
1992 „Layla“ Billboard Hot 100 12
1992 „Layla“ Top 40 Mainstream 4
1993 „Running on Faith“ Adult Contemporary 28
1993 „Running on Faith“ Mainstream Rock Tracks 15

Позиции на музичките листи на крајот од декадата[уреди | уреди извор]

Листа (1990–1999) Позиција
САД Billboard 200[10] 30

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Клептон, Ерик: „Unplugged“
 2. Ерлвајн, Стивен Томас. Unplugged (албум на Ерик Клептон)AllMusic (англиски)
 3. Кот, Грег (21 февруари, 1993). "„It's A Roller-coaster Career From Blues To Pop And Back"". chicagotribune.com. „Chicago Tribune“. Посетено на 22 октомври, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 4. Симелс, Стиви (28 август, 1992). "Преглед на „Unplugged"". ew.com. „Entertainment Weekly“. Посетено на 30 август, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 5. Хокмен, Стиви (27 септември, 1992). "Накратко". articles.latimes.com. Los Angeles Times. Посетено на 24 октомври, 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 6. Кристго, Роберт. "Преглед на водичот на потрошувалите: Ерик Клептон". Посетено на 18 октомври, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „Clapton's guitar smashes record“ BBC News Проверено на 28 јануари, 2011
 8. 8,0 8,1 Billboard 6 Mar 1993 Билборд Проверено на 28 јануари, 2011
 9. Diamond Awards RIAA Проверено на 28 јануари 2011
 10. Гиоф Мејфилд (25 декември 1999). 1999 The Year in Music Totally '90s: Diary of a Decade - The listing of Top Pop Albums of the '90s & Hot 100 Singles of the '90s. издавател Билборд. Посетено на 15 октомври, 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)