Steppin' Out (албум на Ерик Клептон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Steppin' Out
Компилационен албум од Ерик Клептон
Издаден1981
ЖанрБлуз-рок
Траење39:24
Издавачка куќаDecca Records
ПродуцентТони Ватс
Ерик Клептон — Хронологија
Another Ticket
(1981)
Steppin' Out
(1981)
Time Pieces: The Best of Eric Clapton
(1982)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички линк

Steppin' Out е компилационен албум на Ерик Клептон, издаден во 1981. Албумот содржи осум од 12-те песни кои оригинално се појавиле во времето на „Blues Breakers with Eric Clapton“ во 1966, додатно на тоа има и сингл на Клептон и Џон Меиал, „Lonely Years“, две песни („Third Degree“ и „Calcutta Blues“) од 1966 снимени на сесии од Џек Дупри на кои Клептон свири на гитара и песната „Pretty Girls Everywhere“ која е од сесија на Отис Спен каде што, исто така, е вклучен и Клептон.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Прва страна[уреди | уреди извор]

 1. „Ramblin' On My Mind“ (Роберт Џонсон, аранжирана од Џон Меиал) - 3:05
 2. „Little Girl“ (Меиал) - 2:36
 3. „All Your Love“ (Отис Раш) - 3:34
 4. „Key to Love“ (Меиал) - 2:09
 5. „Double Crossin' Time“ (Меиал, Клептон) - 3:02
 6. „Have You Heard“ (Меиал) - 5:53

Втора страна[уреди | уреди извор]

 1. „Hideaway“ (Фреди Кинг, Сони Томпсон) - 3:15
 2. „Third Degree“ (Бојд) - 3:17
 3. „Lonely Years“ (Меиал) - 3:17
 4. „Pretty Girls Everywhere“ (Вилијам, Чурч) - 2:49
 5. „Calcutta Blues“ (Дупри) - 4:01
 6. „Steppin' Out“ (Џејмс Брејкен) - 2:26