Прејди на содржината

Pilgrim (албум на Ерик Клептон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Pilgrim
Студиски албум од Ерик Клептон
Издаденмарт 10 1998 (1998-03-10)
Снименсредина-крај на пролетта, 1997
ЖанрРок, блуз, поп
Траење75:33
Издавачка куќа„Duck Records“
„Reprise Records“
ПродуцентЕрик Клептон
Симон Клими
Ерик Клептон — Хронологија
Crossroads 2
(1996)
Pilgrim
(1998)
Blues
(1999)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 2/5 ѕвездички[1]
Rolling Stone 4/5 ѕвездички[2]

Pilgrim е рок албум на Ерик Клептон издаден во 1998. Албумот бил снимен во „Olympic Studio“ во Лондон при крајот на 1997. Дизајнерот на карактерот Neon Genesis Evangelion Јошијуки Садамото ја изработил обвивката на албумот.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. My Father's Eyes“ (Ерик Клептон) – 5:24
 2. „River of Tears“ (Клептон, Симон Клими) – 7:22
 3. „Pilgrim“ (Клептон, Симон Клими) – 5:50
 4. „Broken Hearted“ (Клептон, Грег Филингенис) – 7:52
 5. „One Chance“ (Клептон, Симон Клими) – 5:55
 6. „Circus“ (Клептон) – 4:11
 7. „Going Down Slow“ (Луис Џими) – 5:19
 8. „Fall Like Rain“ (Клептон) – 3:50
 9. „Born in Time“ (Боб Дилан) – 4:41
 10. „Sick & Tired“ (Клептон, Симон Клими) – 5:43
 11. „Needs His Woman“ (Клептон) – 3:45
 12. „She's Gone“ (Клептон, Симон Клими) – 4:45
 13. „You Were There“ (Клептон) – 5:31
 14. „Inside of Me“ (Клептон, Симон Клими) – 5:25

Личности[уреди | уреди извор]

 • Ерик Клептон - гитара и вокали
 • Симон Клими - клавијатура и програмирање на тапани
 • Стиви Гад - тапани
 • Пол Волер - програмирање на тапани
 • Дејв Бронзи - бас гитара
 • Крис Стеинтон - Хамонд орган
 • Џо Семпл - пијано
 • Лондонски сесиски оркестар
 • Натан Ист - бас гитара
 • Луис Џардим - бас гитара и удиралки
 • Енди Лоу - гитара
 • Пол Карик - Хамонд орган
 • Грег Филингенис - клавијатура
 • Пино Паладино - бас гитара
 • Чајна Вајни - следечки вокали
 • Кинет Едмондс - следечки вокали

Највисоки позиции на музичките листи[уреди | уреди извор]

АлбумБилборд (Северна Америка)

Година Листа Позиција
1998 The Billboard 200 4
1998 Top Canadian Albums 5

Синглови – Билборд (Северна Америка)

Година Сингл Листа Позиција
1998 „My Father's Eyes“ Adult Contemporary 2
1998 „My Father's Eyes“ Adult Top 40 7
1998 „My Father's Eyes“ Mainstream Rock Tracks 26
1998 „My Father's Eyes“ Top 40 Mainstream 21
1998 „She's Gone“ Mainstream Rock Tracks 28

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Преглед на „Allmusic".
 2. „Преглед на „Rolling Stone". Архивирано од изворникот на 2009-10-15. Посетено на 2012-08-25.