Live from Madison Square Garden (албум на Ерик Клептон и Стиви Винвуд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Live From Madison Square Garden
Албум во живо од Ерик Клептон и Стиви Винвуд
Издаден19 мај 2009
Снимен25-28 февруари 2008
ЖанрБлуз, рок
Траење129:09
Издавачка куќаWarner Bros.
Ерик Клептон и Стиви Винвуд — Хронологија
Complete Clapton
(2007)
Live from Madison Square Garden
(2009)
Clapton
(2010)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3.5/5 ѕвездички[1]

Live from Madison Square Garden е албум во живо на два компакт диска и два видео диска од Ерик Клептон и Стиви Винвуд, а е издаден на 19 мај 2009[2]. Албумот е направен од снимки од изведбите на Клептон и Винвуд во „Madison Square Garden“ во февруари 2008.

Серијата од концерти не била официјално етикетирана како реобединување на гурпата „Blind Faith“, односно биле запаметени како настапи на Винвуд и Клептон. Примарно тие изведувале песни од „Blind Faith“ како и одредени избрани песни од бендовите „Traffic“, „Derek and the Dominos“, од соло кариерата на Клептон и некои преработки од Џими Хендрикс. Во бендот учестувале Вили Викс (на бас гитара), Ајен Томас (на тапани) и Крис Стеинтон (на клавијатура).

Уметничка изработка[уреди | уреди извор]

Уметничката изработка е дело на Дони Филипс. Тој е еден од водечките графички дизајнери во Warner Bros. Records

Историја[уреди | уреди извор]

Патиштата на Винвуд и Клептон им се вкрстиле во 1969 со формацијата на „Blind Faith“, група која во огромни размери го прошири рокот и блузот. И покрај критичните и популарните признанија, бендот бил краткотраен со само еден албум и кратка турнеја во 1960 која започнала на 12 јули во „Madison Square Garden“, а завршила на 24 август на Хаваите. По финалниот настап, Винвуд и Клептон останале пријатели, но само неколкупати изведувале повторно заедно. Серијата од концерти во 2008 било првото целосно шоу на Клептон и Винвуд по 40 години.

Турнеја[уреди | уреди извор]

На 11 февруари 2009, двајцата познати артисти најавиле турнеја низ САД во 14 градови која започнала на Источен Ратерфорд, Њу Џерси. На сцената биле придружувани од, повторно, Крис Стеинтон (клавијатура), Вили Викс (бас гитара), Еби Лабориел (тапани), како и следечките вокали Шерон Вајт и Мајкл Џон.

Список на песни (ЦД)[уреди | уреди извор]

Прв диск[уреди | уреди извор]

 1. „Had to Cry Today“ (Стиви Винвуд) – 7:47
 2. „Low Down“ (Џ. В. Кејл) – 4:10
 3. „Them Changes“ (Бади Мајлс) – 5:10
 4. „Forever Man“ (Џери Вилјамс) – 3:33
 5. „Sleeping in the Ground“ (Сем Маерс) – 4:50
 6. „Presence of the Lord“ (Ерик Клептон) – 5:23
 7. „Glad“ (Стиви Винвуд) – 4:13
 8. „Well All Right“ (Џери Алисон, Бади Холи, Џо Мјелудин, Норман Пити) – 5:35
 9. „Double Trouble“ (Отис Раш) – 8:06
 10. „Pearly Queen“ (Џим Капалди, Стиви Винвуд) – 6:10
 11. „Tell the Truth“ (Ерик Клептон, Боби Витлок) – 6:42
 12. „No Face, No Name, No Number“ (Џим Капалди, Стиви Винвуд) – 4:09

Втор диск[уреди | уреди извор]

 1. „After Midnight“ (Џ. В. Кејл) – 4:45
 2. „Split Decision“ (Џо Волш, Стиви Винвуд) – 6:25
 3. „Rambling on My Mind“ (Роберт Џонсон) – 4:01
  • Само Ерик Клептон
 4. „Georgia on My Mind“ (Хоги Кармајкл, Стјуарт Горел) – 5:05
  • Само Стиви Винвуд
 5. „Little Wing“ (Џими Хендрикс) – 6:42
 6. „Voodoo Chile“ (Џими Хендрикс) – 16:23
 7. „Can't Find My Way Home“ (Стиви Винвуд) – 5:33
 8. „Dear Mr. Fantasy“ (Џим Капалди, Стиви Винвуд, Крис Вуд) – 7:41
 9. „Cocaine“ (Џ. В. Кејл) – 6:41

Список на песни (ДВД)[уреди | уреди извор]

Прв диск[уреди | уреди извор]

 1. „Had to Cry Today“
 2. „Them Changes“
 3. „Forever Man
 4. „Sleeping in the Ground“
 5. „Presence of the Lord“
 6. „Glad“
 7. „Well All Right“
 8. „Double Trouble“
 9. „Pearly Queen“
 10. „Tell the Truth“
 11. „No Face, No Name, No Number“
 12. „After Midnight“
 13. „Split Decision“
 14. „Rambling on My Mind“
  • Соло изведба на Ерик Клептон
 15. „Georgia on My Mind“
  • Соло изведба на Стиви Винвуд
 16. „Little Wing“
 17. „Voodoo Chile“
 18. „Can't Find My Way Home“
 19. „Dear Mr. Fantasy“
 20. „Cocaine“

Втор диск[уреди | уреди извор]

 • Документарец: Патот до „Madison Square Garden“
 • Документарец: „Rambling on My Mind“
 • Бонус изведба: „Low Down“, „Kind Hearted Woman“, „Crossroads“

Највисоки позиции на музичките листи[уреди | уреди извор]

Листа (2009) Највисока
позиција
Belgian Albums Chart (Флендерс) 64
Belgian Albums Chart (Валона) 68
Dutch Albums Chart 60
French Albums Chart 34
Italian Albums Chart 13
Norwegian Albums Chart 31
Swedish Albums Chart 44

Сертификати[уреди | уреди извор]

Држава Сертификат
Германија (ЦД) Злато[3]
Германија (ДВД) Злато[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ерлвајн, Стивен Томас. Live from Madison Square Garden (албум на Ерик Клептон и Стиви Винвуд)AllMusic (англиски)
 2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-11-05. Посетено на 2021-08-10.
 3. 3,0 3,1 http://www.musikindustrie.de/gold_platin_datenbank/?action=suche&strTitel=Live+from+Madison+Square+Garden&strInterpret=&strTtArt=&strAwards=checked