The Dirty Mac

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
The Dirty Mac
Основни податоци
ПотеклоЛондон, Англија
Жанр(ови)Рокенрол
Блуз рок
Години активност1968 (декември)
Сродни групиThe Beatles“, „The Plastic Ono Band“, Cream, „The Rolling Stones“, „The Jimi Hendrix Experience“, Јоко Оно, Ирви Гитлис
Членови
Џон Ленон
Ерик Клептон
Кејт Ричардс
Мич Мичел

The Dirty Mac биле англиска супер група составена од Џон Ленон, Ерик Клептон, Кејт Ричардс и Мич Мичел, која Ленон ја составил за телевизиското снимање на „The Rolling Stones“ насловено како „The Rolling Stones Rock and Roll Circus“. Снимањето на 11 декември 1968, била првата јавна појава на Џон Ленон, како член на „The Beatles“, во која тој свири без својот бенд. „The Dirty Mac“ го снимиле препевод на Ленон од песната на „The Beatles“ „Yer Blues“, а потоа отишле да го поддржат Јоко Оно и виолинистот Ирви Гитлис за снимањето на песната наречена „Whole Lotta Yoko“.

Во 1996, албумот „The Rolling Stones Rock and Roll Circus“ бил преработен, односно додадено било видео од настанот. ДВД преработката била издадена во 2004.

Членови[уреди | уреди извор]