Прејди на содржината

Clapton (албум од 2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Да не биде помешан со неговиот албум Clapton од 1973 година
Clapton
Студиски албум од Ерик Клептон
Издаден27 септември 2010 (2010-09-27)
ЖанрБлуз рок
Траење61:55
Издавачка куќаReprise Records
ПродуцентЕрик Клептон, Доили Бремхал II, Џастин Стенли
Ерик Клептон — Хронологија
Live from Madison Square Garden
(2009)
Clapton
(2010)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички[1]
Billboard (фаворизиран)[2]
Entertainment Weekly C[3]
Los Angeles Times 3.5/4 ѕвездички[4]
PopMatters 6/10 ѕвездички[5]
Rolling Stone 4/5 ѕвездички[6]

Clapton е дваесеттиот студиски албум од англискиот блуз-рок гитарист, пејач и текстописев Ерик Клептон. Албумот е издаден на 27 септември 2010 во Обединетото Кралство, а следниот ден и во САД.[7][8] Овој албум е првиот студиски албум после четири години, изработен по Клептоновиот дует со Џ. В. Кејл во The road to Escondido (2006), а е направен од микс на нов материјал и преработени песни. Клептон рекол: „Овој албум не е ни најмалку тоа што требаше да биде. Албумот излезе подобро од нашите очекувања, на некој начин јас само допуштив тоа да се случи.“[7]

Clapton дебитираше со бројот седум на музичките листи во ОК и е неговиот највисоко рангиран албум на листата по „Reptile“ од 2001. Во САД на листата Билборд 200 се искачи на шестата позиција продавајќи 47,000 копии во првата недела на музичката листа.[9] Во Австрија, Данска, Германија, Норвешка, Шпанија, Шведска и Швајцарија албумот се искачи помеѓу првите пет.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „Travelin' Alone“ (Мелвин Џексон) – 3:56
 2. „Rocking Chair“ (Хоги Кармајкл) – 4:04
 3. „River Runs Deep“ (Џ. В. Кејл) – 5:52
 4. „Judgement Day“ (Снуки Прајор) – 3:13
 5. „How Deep Is the Ocean?“ (Ирвинг Берлин) – 5:29
 6. „My Very Good Friend the Milkman“ (текст:Џони Бјурки, музика: Харолд Спина) – 3:20
 7. „Can't Hold Out Much Longer“ (Литл Волтер) – 4:08
 8. „That's No Way to Get Along“ (Роберт Вокинс) – 6:07
 9. „Everything Will Be Alright“ (Кејл) – 3:51
 10. „Diamonds Made from Rain“ (Доили Бремхал II, Ника Коста, Џастин Стенли) – 4:22
 11. „When Somebody Thinks You're Wonderful“ (Хери М. Вудс) – 2:51
 12. „Hard Times Blues“ (Лејни Хардин) – 3:45
 13. „Run Back to Your Side“ (Бремхач, Ерик Клептон) – 5:17
 14. „Autumn Leaves“ (Џозеф Косма, Џони Мерсер, Жак Превер) – 5:40
ericclapton.com „Deluxe Limited Edition“ бонус песна
 1. „You Better Watch Yourself“
Барнс & Нобл и „Best Buy“ бонус песна
 1. „Take a Little Walk with Me“
iTunes бонус песна
 1. „I Was Fooled“
Amazon.com бонус песна
 1. „Midnight Hour Blues“

Личности[уреди | уреди извор]

Следниве луѓе придонеле во изработката на Clapton:[10][11]

Изведувачи
Продукција
 • Ерик Клептон, Доили Бремхал II, Џастин Стенли - продуценти
 • Доили Бремхал II – фотографија
 • Најгел Карол - фотографија
 • Деби Џонсон - продуцентски координатор

Највисоки позиции на музичките листи и сертификати[уреди | уреди извор]

Музички листи[уреди | уреди извор]

Листа (2010) Позиција
Australian Albums Chart[12] 21
Austrian Albums Chart[13] 5
Belgian Albums Chart (Флендерс)[14] 16
Ultratop (Валонија)[15] 8
Canadian Albums Chart[16] 7
Czech Albums Chart[17] 3
Danish Albums Chart[18] 3
Dutch Albums Chart[19] 9
European Top 100 Albums[20] 3
Finnish Albums Chart[21] 16
French Albums Chart[22] 10
German Albums Chart[23] 3
Greek Albums Chart[24] 36
Hungarian Albums Chart[25] 6
Irish Albums Chart[26] 20
Italian Albums Chart[27] 6
Mexican Albums Chart[28] 66
New Zealand Albums Chart[29] 11
Norwegian Albums Chart[30] 5
Polish Albums Chart[31] 7
Spanish Albums Chart[32] 5
Swedish Albums Chart[33] 5
Swiss Albums Chart[34] 4
UK Albums Chart[35] 7
Billboard 200[36] 6

Годишни музички листи[уреди | уреди извор]

Листа (2010) Позиција
Danish Albums Chart[37] 48
German Albums Chart[38] 69

Сертификати[уреди | уреди извор]

Држава Сертификат
Данска злато[39]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Стивен Томас Ерлвајн. „Clapton - преглед“. Allmusic. Посетено на 2 октомври 2010.
 2. Граф, Гери (17 септември 2010). „Ерик Клептон најавува нов соло албум Clapton“. Билборд. Посетено на 3 октомври 2010.
 3. Кот, Грег (21 септември 2010). „Clapton“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 2012-10-20. Посетено на 3 октомври 2010.
 4. Луис, Ренди (28 септември 2010). „Преглед на албумот Clapton од Ерик Клептон и Фил Колинс“. Los Angeles Times. Посетено на 3 октомври 2010.
 5. Кобер-Лејк, Џастин (7 октомври 2010). „Ерик Клептон: Clapton - PopMatters“. PopMatters. Архивирано од изворникот на 2012-12-27. Посетено на 8 октомври 2010.
 6. Фрики, Дејвид (28 септември 2010). „Clapton од Ерик Клептон“. Rolling Stone. Архивирано од изворникот на 2012-12-27. Посетено на 2 октомври 2010.
 7. 7,0 7,1 Слушајте четири нови песни од Clapton на Whereseric.com - Where Is Eric - 2 септември 2010
 8. Липшутз, Џејсон (18 август 2010). „Ерик Клептон најавува нов соло албум, Clapton“. Билборд. Посетено на 3 октомври 2010.
 9. Колфилд, Кеит (6 октомври 2010). „Kenny Chesney Claims Sixth No. 1 Album With Whiskey“. Билборд. издавател „Billboard.biz“. Посетено на 7 октомври 2010.
 10. „Клептон „[B&N Exclusive Version]", Ерик Клептон, музички компакт диск - Барнс & Нобл“. Music.barnesandnoble.com. 28 септември 2010. Архивирано од изворникот на 2010-10-03. Посетено на 3 октомври 2010.
 11. „( Клептон > Заслуги )“. издавател „allmusic“. 28 септември 2010. Посетено на 3 октомври 2010.
 12. „australian-charts.com - Ерик Клептон - Клептон“. ARIA Charts. Hung Medien. Посетено на 3 октомври 2010.
 13. „Ерик Клептон - Клептон - „austriancharts.at". Ö3 Austria Top 40 (германски). Hung Medien. Посетено на 7 октомври 2010.
 14. „„ultratop.be" - Ерик Клептон - Клептон“. Ultratop (германски). ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch. Посетено на 3 октомври 2010.
 15. „„ultratop.be" - Ерик Клептон - Клептон“. Ultratop (француски). ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch. Посетено на 3 октомври 2010.
 16. „Албум на Ерик Клептон & историја на песните во музичките листи“. Canadian Albums Chart за Ерик Клептон. издавател Nielsen Business Media. Посетено на 15 октомври 2010.
 17. „ČNS IFPI“. Hitparáda - TOP50 Prodejní (чешки). издавател „IFPI Czech Republic“. Посетено на 21 октомври 2010.
 18. „danishcharts.com - Ерик Клептон - Клептон“. International Federation of the Phonographic Industry. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-04-06. Посетено на 8 октомври 2010.
 19. „dutchcharts.nl - Ерик Клептон - Клептон“. MegaCharts (холандски). Hung Medien / hitparade.ch. Посетено на 3 октомври 2010.
 20. „Албуми на Ерик Клептон & историја на песните во музичките листи“. European Top 100 Albums за Ерик Клептон. Nielsen Business Media. Посетено на 15 октомври 2010.
 21. „finnishcharts.com - Ерик Клептон - Клептон“. Finland's Official List. Hung Medien. Посетено на 21 октомври 2010.
 22. „Топ албуми : „Raphaël détrône Zazie" (француски). Chartsinfrance. Посетено на 5 октомври 2010.
 23. „Musicline.de - Chartverfolgung" - КЛЕПТОН, ЕРИК - Клептон“. Media Control Charts (германски). PhonoNet GmbH. Архивирано од изворникот на 2012-10-10. Посетено на 9 октомври 2010.
 24. „greekcharts.com - Ерик Клептон - Клептон“. IFPI Greece. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-03-17. Посетено на 21 октомври 2010.
 25. „MAHASZ - Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége“. mahasz.hu. Посетено на 7 октомври 2010.
 26. „Chart Track“. Irish Albums Chart. GfK. Архивирано од изворникот на 2012-05-24. Посетено на 3 октомври 2010.
 27. „„FIMI". Italian Albums Chart. fimi. Архивирано од изворникот на 2011-07-22. Посетено на 8 октомври 2010.
 28. „„mexicancharts.com" - Ерик Клептон - Клептон“. Asociación Mexicana de Productores de Fonogramas y Videogramas. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2010-11-25. Посетено на 7 октомври 2010.
 29. „charts.org.nz - Ерик Клептон - Клептон“. Recording Industry Association of New Zealand. Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-10-24. Посетено на 7 октомври 2010.
 30. „norwegiancharts.com - Ерик Клептон - Клептон“. VG-lista. Hung Medien. Посетено на 15 октомври 2010.
 31. „OLiS - Ерик Клептон - Клептон“. OLiS. издавател „ZPAV“. Посетено на 11 октомври 2010.
 32. „spanishcharts.com - Ерик Клептон - Клептон“. Productores de Música de España. Hung Medien. Посетено на 15 октомври 2010.
 33. „swedishcharts.com - Ерик Клептон - Клептон“. Sverigetopplistan. Hung Medien. Посетено на 8 октомври 2010.
 34. „Ерик Клептон - Клептон - hitparade.ch“. Swiss Music Charts (германски). Hung Medien. Посетено на 8 октомври 2010.
 35. „Archive Chart“. UK Albums Chart. The Official Charts Company. Посетено на 3 октомври 2010.
 36. „Албум на Ерик Клептон & историја на песните во музичките листи“. Билборд 200 за Ерик Клептон. Nielsen Business Media. Посетено на 15 октомври 2010.
 37. „Album 2010 Top-100“. International Federation of the Phonographic Industry (дански). Nielsen Company. 2010. Архивирано од изворникот 2011-01-29. Посетено на 2011-04-25.
 38. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-01-08. Посетено на 2011-04-25.
 39. „Guld og platin 2011“ (дански). International Federation of the Phonographic Industry. 10 јануари 2011. Посетено на 16 февруари 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]