Clapton (албум од 2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Да не биде помешан со неговиот албум Clapton од 1973 година
Clapton
Студиски албум од Ерик Клептон
Издаден 27 септември 2010 (2010-09-27)
Жанр Блуз рок
Траење 61:55
Издавачка куќаReprise Records
Продуцент Ерик Клептон, Доили Бремхал II, Џастин Стенли
Ерик Клептон — Хронологија

Live from Madison Square Garden
(2009)
Clapton
(2010)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички[1]
Billboard (фаворизиран)[2]
Entertainment Weekly C[3]
Los Angeles Times 3.5/4 ѕвездички[4]
PopMatters 6/10 ѕвездички[5]
Rolling Stone 4/5 ѕвездички[6]

Clapton е дваесетиот студиски албум од англискиот блуз-рок гитарист, пејач и текстописев Ерик Клептон. Албумот е издаден на 27 септември, 2010 во Обединетото Кралство, а следниот ден и во САД.[7][8] Овој албум е првиот студиски албум после четири години, изработен по Клептоновиот дует со Џ. В. Кејл во The road to Escondido (2006), а е направен од микс на нов материјал и преработени песни. Клептон рекол: „Овој албум не е ни најмалку тоа што требаше да биде. Албумот излезе подобро од нашите очекувања, на некој начин јас само допуштив тоа да се случи.“[7]

Clapton дебитираше со бројот седум на музичките листи во ОК и е неговиот највисоко рангиран албум на листата по „Reptile“ од 2001. Во САД на листата Билборд 200 се искачи на шестата позиција продавајќи 47,000 копии во првата недела на музичката листа.[9] Во Австрија, Данска, Германија, Норвешка, Шпанија, Шведска и Швајцарија албумот се искачи помеѓу првите пет.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „Travelin' Alone“ (Мелвин Џексон) – 3:56
 2. „Rocking Chair“ (Хоги Кармајкл) – 4:04
 3. „River Runs Deep“ (Џ. В. Кејл) – 5:52
 4. „Judgement Day“ (Снуки Прајор) – 3:13
 5. „How Deep Is the Ocean?“ (Ирвинг Берлин) – 5:29
 6. „My Very Good Friend the Milkman“ (текст:Џони Бјурки, музика: Харолд Спина) – 3:20
 7. „Can't Hold Out Much Longer“ (Литл Волтер) – 4:08
 8. „That's No Way to Get Along“ (Роберт Вокинс) – 6:07
 9. „Everything Will Be Alright“ (Кејл) – 3:51
 10. „Diamonds Made from Rain“ (Доили Бремхал II, Ника Коста, Џастин Стенли) – 4:22
 11. „When Somebody Thinks You're Wonderful“ (Хери М. Вудс) – 2:51
 12. „Hard Times Blues“ (Лејни Хардин) – 3:45
 13. „Run Back to Your Side“ (Бремхач, Ерик Клептон) – 5:17
 14. „Autumn Leaves“ (Џозеф Косма, Џони Мерсер, Жак Превер) – 5:40
ericclapton.com „Deluxe Limited Edition“ бонус песна
 1. „You Better Watch Yourself“
Барнс & Нобл и „Best Buy“ бонус песна
 1. „Take a Little Walk with Me“
iTunes бонус песна
 1. „I Was Fooled“
Amazon.com бонус песна
 1. „Midnight Hour Blues“

Личности[уреди | уреди извор]

Следниве луѓе допринеле во изработката на Clapton:[10][11]

Изведувачи
Продукција
 • Ерик Клептон, Доили Бремхал II, Џастин Стенли - продуценти
 • Доили Бремхал II – фотографија
 • Најгел Карол - фотографија
 • Деби Џонсон - продуцентски координатор

Највисоки позиции на музичките листи и сертификати[уреди | уреди извор]

Музички листи[уреди | уреди извор]

Листа (2010) Позиција
Australian Albums Chart[12] 21
Austrian Albums Chart[13] 5
Belgian Albums Chart (Флендерс)[14] 16
Ultratop (Валонија)[15] 8
Canadian Albums Chart[16] 7
Czech Albums Chart[17] 3
Danish Albums Chart[18] 3
Dutch Albums Chart[19] 9
European Top 100 Albums[20] 3
Finnish Albums Chart[21] 16
French Albums Chart[22] 10
German Albums Chart[23] 3
Greek Albums Chart[24] 36
Hungarian Albums Chart[25] 6
Irish Albums Chart[26] 20
Italian Albums Chart[27] 6
Mexican Albums Chart[28] 66
New Zealand Albums Chart[29] 11
Norwegian Albums Chart[30] 5
Polish Albums Chart[31] 7
Spanish Albums Chart[32] 5
Swedish Albums Chart[33] 5
Swiss Albums Chart[34] 4
UK Albums Chart[35] 7
Billboard 200[36] 6

Годишни музички листи[уреди | уреди извор]

Листа (2010) Позиција
Danish Albums Chart[37] 48
German Albums Chart[38] 69

Сертификати[уреди | уреди извор]

Држава Сертификат
Данска злато[39]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Стивен Томас Ерлвајн. „„Clapton“ - преглед“. „Allmusic“. http://www.allmusic.com/album/r1953383/review. посет. 2 октомври, 2010 г. 
 2. Граф, Гери (17 септември, 2010). „Ерик Клептон најавува нов соло албум „Clapton““. Billboard. http://www.billboard.com/new-releases/eric-clapton-clapton-1004115378.story#/new-releases/eric-clapton-clapton-1004115378.story. посет. 3 октомври, 2010 г. 
 3. Кот, Грег (21 септември, 2010). „„Clapton““. Entertainment Weekly. http://www.ew.com/ew/article/0,,20428140,00.html. посет. 3 октомври, 2010 г. 
 4. Луис, Ренди (28 септември, 2010). „Преглед на албумот „Clapton“ од Ерик Клептон и Фил Колинс“. Los Angeles Times. http://latimesblogs.latimes.com/music_blog/2010/09/album-reviews-eric-claptons-clapton-and-phil-collins-going-back.html. посет. 3 октомври 2010 г. 
 5. Кобер-Лејк, Џастин (7 октомври, 2010). „Ерик Клептон: „Clapton“ - „PopMatters““. „PopMatters“. http://www.popmatters.com/pm/review/131845-eric-clapton-clapton/. посет. 8 октомври, 2010 г. 
 6. Фрики, Дејвид (28 септември, 2010). „„Clapton“ од Ерик Клептон“. Rolling Stone. http://www.rollingstone.com/music/reviews/album/45342/211156. посет. 2 октомври, 2010 г. 
 7. 7,0 7,1 Слушајте четири нови песни од „Clapton“ на Whereseric.com - Where Is Eric - 2 септември, 2010
 8. Липшутз, Џејсон (18 август, 2010). „Ерик Клептон најавува нов соло албум, „Clapton““. издавател Билборд. http://www.billboard.com/news/eric-clapton-announces-new-solo-album-clapton-1004110090.story#/news/eric-clapton-announces-new-solo-album-clapton-1004110090.story. посет. 3 октомври, 2010 г. 
 9. Колфилд, Кеит. Kenny Chesney Claims Sixth No. 1 Album With „Whiskey“. Билборд. издавател „Billboard.biz“. http://www.billboard.biz/bbbiz/search/article_display.jsp?vnu_content_id=1004119135. посет. 7 октомври, 2010 г. 
 10. „Клептон „[B&N Exclusive Version]“, Ерик Клептон, музички компакт диск - Барнс & Нобл“. Music.barnesandnoble.com. 28 септември, 2010. http://music.barnesandnoble.com/search/product.asp?cds2Pid=24698&ean=93624961772&pv=y&inframe=y. посет. 3 октомври, 2010 г. 
 11. „((( Клептон > Заслуги )))“. издавател „allmusic“. 28 септември, 2010. http://www.allmusic.com/album/r1953383/credits. посет. 3 октомври, 2010 г. 
 12. „„australian-charts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. 'ARIA Charts'. издавател „Hung Medien“. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 3 октомври, 2010 г. 
 13. „Ерик Клептон - Клептон - „austriancharts.at““ (на германски). 'Ö3 Austria Top 40'. издавател „Hung Medien“. http://austriancharts.at/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 7 октомври, 2010 г. 
 14. „„ultratop.be“ - Ерик Клептон - Клептон“ (на германски). 'Ultratop'. издавател „ULTRATOP & Hung Medien“ / hitparade.ch. http://www.ultratop.be/nl/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 3 октомври, 2010 г. 
 15. „„ultratop.be“ - Ерик Клептон - Клептон“ (на француски). 'Ultratop'. издавател „ULTRATOP & Hung Medien“ / hitparade.ch. http://www.ultratop.be/fr/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 3 октомври, 2010 г. 
 16. „Албум на Ерик Клептон & историја на песните во музичките листи“. 'Canadian Albums Chart за Ерик Клептон'. издавател „Nielsen Business Media“. http://www.billboard.com/album/eric-clapton/clapton/1392517#/album/eric-clapton/clapton/1392517. посет. 15 октомври, 2010 г. 
 17. „„ČNS IFPI““ (на чешки). 'Hitparáda - TOP50 Prodejní'. издавател „IFPI Czech Republic“. http://www.ifpicr.cz/hitparada/index.php?a=titul&hitparada=14&titul=148434&sec=338bce8f6feb41b8f92baeffbccf7884. посет. 21 октомври, 2010 г. 
 18. „„danishcharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. 'International Federation of the Phonographic Industry'. издавател „Hung Medien“. http://danishcharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 8 октомври, 2010 г. 
 19. „„dutchcharts.nl“ - Ерик Клептон - Клептон“ (на dutch). 'MegaCharts'. издавател „Hung Medien“ / hitparade.ch. http://dutchcharts.nl/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 3 октомври, 2010 г. 
 20. „Албуми на Ерик Клептон & историја на песните во музичките листи“. 'European Top 100 Albums за Ерик Клептон'. издавател „Nielsen Business Media“. http://www.billboard.com/album/eric-clapton/clapton/1392517#/album/eric-clapton/clapton/1392517. посет. 15 октомври, 2010 г. 
 21. „„finnishcharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. 'Finland's Official List'. издавател „Hung Medien“. http://finnishcharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 21 октомври, 2010 г. 
 22. „Топ албуми : „Raphaël détrône Zazie““ (на француски). издавател „Chartsinfrance“. http://www.chartsinfrance.net/Raphael/news-71114.html. посет. 5 октомври, 2010 г. 
 23. „„Musicline.de - Chartverfolgung“ - КЛЕПТОН, ЕРИК - Клептон“ (на германски). 'Media Control Charts'. издавател „PhonoNet GmbH“. http://www.musicline.de/de/chartverfolgung_summary/title/CLAPTON%2C+ERIC/Clapton/longplay. посет. 9 октомври, 2010 г. 
 24. „„greekcharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. 'IFPI Greece'. издавател „Hung Medien“. http://greekcharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 21 октомври 2010 г. 
 25. „„MAHASZ - Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége““. издавател „mahasz.hu“. http://www.mahasz.hu/?menu=slagerlistak&menu2=archivum&lista=top40&ev=2010&het=39&submit_=Keres%E9s. посет. 7 октомври 2010 г. 
 26. „„Chart Track““. 'Irish Albums Chart'. издавател „GfK“. http://www.chart-track.co.uk/index.jsp?c=p%2Fmusicvideo%2Fmusic%2Farchive%2Findex_test.jsp&ct=240002&arch=t&lyr=2010&year=2010&week=39. посет. 3 октомври, 2010 г. 
 27. „„FIMI““. 'Italian Albums Chart'. издавател „fimi“. http://www.fimi.it/classifiche_artisti.php. посет. 8 октомври, 2010 г. 
 28. „„mexicancharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. 'Asociación Mexicana de Productores de Fonogramas y Videogramas'. издавател „Hung Medien“. http://mexicancharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 7 октомври, 2010 г. 
 29. „„charts.org.nz“ - Ерик Клептон - Клептон“. 'Recording Industry Association of New Zealand'. издавател „Hung Medien“. http://charts.org.nz/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 7 октомври, 2010 г. 
 30. „„norwegiancharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. 'VG-lista'. издавател „Hung Medien“. http://norwegiancharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 15 октомври, 2010 г. 
 31. „„OLiS“ - Ерик Клептон - Клептон“. 'OLiS'. издавател „ZPAV“. http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?lang=interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 11 октомври, 2010 г. 
 32. „„spanishcharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. 'Productores de Música de España'. издавател „Hung Medien“. http://spanishcharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 15 октомври, 2010 г. 
 33. „„swedishcharts.com“ - Ерик Клептон - Клептон“. 'Sverigetopplistan'. издавател „Hung Medien“. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 8 октомври, 2010 г. 
 34. „Ерик Клептон - Клептон - „hitparade.ch““ (на германски). 'Swiss Music Charts'. издавател „Hung Medien“. http://hitparade.ch/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton&cat=a. посет. 8 октомври, 2010 г. 
 35. „„Archive Chart““. 'UK Albums Chart'. издавател „The Official Charts Company“. http://www.theofficialcharts.com/archive-chart/_/3/2010-10-09/. посет. 3 октомври, 2010 г. 
 36. „Албум на Ерик Клептон & историја на песните во музичките листи“. 'Билборд 200 за Ерик Клептон'. издавател „Nielsen Business Media“. http://www.billboard.com/album/eric-clapton/clapton/1392517#/album/eric-clapton/clapton/1392517. посет. 15 октомври, 2010 г. 
 37. „„Album 2010 Top-100““ (на дански). 'International Federation of the Phonographic Industry'. издавател „Nielsen Company“. 2010. архивирано од изворникот на 01.29.2010 г.. http://www.webcitation.org/5w6QMRFaF. 
 38. http://www.viva.tv/charts/viva-album-jahrescharts-2010-2010-211/
 39. „„Guld og platin“ 2011“ (на дански). издавател „International Federation of the Phonographic Industry“. 10 јануари 2011. http://ifpi.dk/index.php?pk_menu=287. посет. 16 февруари 2011 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]