No Reason To Cry

Од Википедија — слободната енциклопедија
„No Reason to Cry“
Албум од Ерик Клептон
Издаденавгуст 1976
Снимен1976 во „Shangri-la Studios“ и „Village Recorders“
ЖанрРок
Траење45:59
Издавачка куќа„Polydor“
ПродуцентРоб Фрабони
Ерик Клептон — Хронологија
E.C. Was Here
(1975)
No Reason to Cry
(1976)
Slowhand
(1977)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3.5/5 ѕвездички[1]
Rolling Stone (?)[2]

No Reason to Cry е албум на Ерик Клептон издаден во 1976. „No Reason to Cry“ беше издаден на компакт диск на 25 октомври 1990. Албумот е специфичен бидејќи содржи дует со Боб Дилан на наговата неиздадена песна „Sign Language“

Список на песни[уреди | уреди извор]

# Наслов Автор/и Времетраење
1 „Beautiful Thing“ Рик Данко, Ричард Мануел 4:26
2 „Carnival“ Клептон 3:44
3 „Sign Language“ Боб Дилан 2:58
4 „County Jail Blues“ Алфред Филдс 4:00
5 „All Our Past Times“ Клептон, Данко 4:40
6 „Hello Old Friend“ Клептон 3:36
7 „Double Trouble“ Отис Раш 4:23
8 „Innocent Times“ Клептон, Мерси Леви 4:11
9 „Hungry“ Леви, Дик Симс 4:39
10 „Black Summer Rain“ Клептон 4:55
11 „Last Night“ Волтер Џејкобс 4:52
  • Повеќе песни се вклучени во компакт дискот

Синглови[уреди | уреди извор]

  • 1976 - „Hello Old Friend“
  • 1976 - „Sign Language“
  • 1977 - „Carnival“
  • 1977 - „Beautiful Thing“

Позиции на музичките листи[уреди | уреди извор]

Албум[уреди | уреди извор]

Година Листа Позиција
1976 „Billboard 200“ 15[3]
1976 „UK Album Chart“ 8[4]

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Сингл Листа Позиција
1976 Hello Old Friend „Billboard Hot 100“ 24[3]

Наводи[уреди | уреди извор]