Time Pieces: Best of Eric Clapton

Од Википедија — слободната енциклопедија
Time Pieces: Best of Eric Clapton
Компилационен албум од Ерик Клептон
Издаден14 мај 1982
Снимен1970-1978
ЖанрБлуз рок
Траење44:52
Издавачка куќаRSO Records
ПродуцентТом Дод
Ерик Клептон — Хронологија
Steppin' Out
(1981)
Time Pieces: Best of Eric Clapton
(1982)
Time Pieces Vol.II Live in the Seventies
(1983)
7 пати платинест евиденција на RIAA.

Time Pieces: The Best of Eric Clapton е албум на најголеми хитови од блуз-рок музичарот Ерик Клептон. Издаден е во мај 1982, како збир од неговите албумски хитови, освен од албумите „No Reason To Cry“ и „Another Ticket“. На обвивката на албумот се наоѓа најомилената гитара на Клептон, односно Блеки.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. I Shot the Sheriff“ (од 461 Ocean Boulevard)
 2. „After Midnight“ (од Eric Clapton)
 3. „Knockin' on Heaven's Door“ (издадена како сингл во 1975)
 4. „Wonderful Tonight“ (од Slowhand)
 5. „Layla“ (од Layla and Other Assorted Love Songs) (изведена од Derek and the Dominos)
 6. „Cocaine“ (во живо од Токио) (од Just One Night)
 7. „Lay Down Sally“ (од Slowhand)
 8. „Willie and the Hand Jive“ (од 461 Ocean Boulevard)
 9. „Promises“ (од Backless)
 10. „Swing Low, Sweet Chariot“ (од There's One in Every Crowd)
 11. „Let It Grow“ (од 461 Ocean Boulevard)