I Shot the Sheriff

Од Википедија — слободната енциклопедија

I Shot the Sheriff е песна напишана од Боб Марли, приказна искажана преку погледот на човек кој признава дека го убил локалниот шериф, но тврди дека е погрешно обвинет за убиството на заменикот на шерифот. Песната за првпат беше издадена во „The Wailers' album Burnin'“

Ерик Клептон сними преработка на песната која беше вклучена во неговиот албум „461 Ocean Boulevard“. Оваа верзија е најуспешната, освојувајќи го првото место на американската музичка листа „Billboard Hot 100“.

Позиции на музичките листи[уреди | уреди извор]

Листа (1974) Позиција
position
САД Billboard Hot 100 1
Канада RPM Top Singles 1
Нов Зеланд Singles Chart 1
Норвешка Singles Chart 3
Германија Top 40 5
ОК Singles Chart 9
Австралија Top 40 19

Преработени верзии на други јазици[уреди | уреди извор]

Земја Артист Наслов
Шведска Just D (1995) Jag sköt sheriffen
Украина Бумбокс (Boombox) (2005) "Хто наклав у бобік"
Германија Knorkator (2008) Ich erschoss den Kommissar
Германија We Butter the Bread with Butter (2008) I Shot the Sheriff