Прејди на содржината

There's One in Every Crowd

Од Википедија — слободната енциклопедија
„There's One in Every Crowd“
Албум од Ерик Клептон
Издаденмарт, 1975
ЖанрБлуз рок, реге
Траење40:08
Издавачка куќаRSO
Ерик Клептон — Хронологија
461 Ocean Boulevard
(1974)
There's One in Every Crowd
(1975)
E.C. Was Here
(1975)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 2/5 ѕвездички линк

There's One in Every Crowd е албум на блуз-рок гитаристот Ерик Клептон од 1975. Снимен е накратко по „461 Ocean Boulevard“, „There's One in Every Crowd“ вклучува многу сличен стил на неговиот претходник, но не го ужива истиот успех ко него. По успехот на синглот „I Shot the Sheriff“ на Клептон, со неговиот тим тој замина во Јамајка за да го снимат „There's One in Every Crowd“. Сепак со проблемот на Клептон со алкохолот и проблемите кои им излегле во пресрет во Јамајка, снимањето на албумот било многу отежнато.[1]

Список на песни

[уреди | уреди извор]
# Наслов Автор/и Времетраење
1 „We've Been Told (Jesus Is Coming Soon)“ Вили Џонсон 4:28
2 „Swing Low, Sweet Chariot“ Традиционална 3:33
3 „Little Rachel“ Џим Баифилд 4:06
4 „Don't Blame Me“ Џорџ Тери, Клептон 3:35
5 „The Sky Is Crying“ Елмор Џејмс 3:58
6 „Singin' the Blues“ Мери Мек Креи 3:26
7 „Better Make It Through Today“ Клептон 4:07
8 „Pretty Blue Eyes“ Клептон 4:46
9 „High“ Клептон 3:30
10 „Opposites“ Клептон 4:52

Личности

[уреди | уреди извор]

Позиции на музичките листи

[уреди | уреди извор]
Година Листа Позиција
1975 Billboard 200 21[2]
1975 „UK Album Chart“ 15[3]

Синглови

[уреди | уреди извор]
Година Сингл Листа Позиција
1975 Swing Low, Sweet Chariot „UK Top 40“ 19[3]
  1. Clapton: The Autobiography од Ерик Клептон
  2. http://www.allmusic.com/artist/p64692
  3. 3,0 3,1 http://www.everyhit.com/